Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu-Merkel ortak basın açıklaması yaptı!

Başbakan Davutoğlu, Angela Merkel ile ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda ağırlıklı olarak Suriye ve mültecilerin durumu üzerinde duruldu. Basın toplantısında Davutoğlu'na sokağa çıkma yasağı olan ilçelerle ilgili sorular soruldu. Cizre'deki tartışma konusu olan bodrum kata yapılan operasyon ile ilgili bilgi kirliliğinin olduğunu belirten Davutoğlu; "Teyit edilmemiş hiçbir habere itibar edilmemesi lazım" dedi.

Giriş Tarihi: 8.2.2016 14:26 Güncelleme Tarihi: 8.2.2016 15:13
Davutoğlu-Merkel ortak basın açıklaması yaptı!

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları;

Halep fiilen kuşatma altına alınıyor. Avrupa'daki mülteciler konusunda Almanya üzerinde büyük bir baskı var. İnsanlık Suriye'de sınavla karşı karşıya, beraber göğüslemeliyiz.

Tek başına sorumluluk üstlenmemiz beklenemez. Sınırımızda 30 bine yakın Suriyeli birikmiş durumda.

Halep'e dönük gayri insani saldırı bir an önce bitmelidir.

Sayın şansölye mülteciler konusunda her türlü yardımı yapacaklarını söylediler.

İnsan kaçakçılığının her türlüsü insanlık suçudur. İnsan kaçakçılarına yönelik büyük operasyonlar yaptık.

"MÜLTECİLER KONUSUNU NATO'YA TAŞIYACAĞIZ"

Perşembe günü NATO Savunma Bakanları Toplantısı var. Suriye'den gelen mülteci akınının bütün sonuçları konusunda NATO'nun da devreye girmesi hususunda Türkiye ve Almanya birlikte bunu bir gündem maddesi olarak NATO'ya tavsiye edecek ve özellikle de NATO'nun da izleme, gözetleme mekanizmalarının sınırda ve Ege'de etkin şekilde kullanılması konusunda ortak çaba sarf edeceğiz.3 milyar dolarlık desteğin hemen kullanıma geçmesi önemlidir. Ortak amaç doğrultusunda aramızda bir çerçeve oluştu.

"...TERÖRLE EŞ BİR SUÇ OLARAK GÖRÜYORUZ"

Biz, insan kaçakçılığının her türlüsünü, her zaman insanlık suçu olarak, terörle eş bir suç olarak görüyoruz. Masum insanların beklentilerini, ümitlerini istismar ederek onları bilinmez, meçhule doğru götürmek, olabilecek en büyük insanlık suçlarından biridir. Bugün dahi Edremit açıklarında yine acı bir insani trajediyle karşı karşıya kaldık.

"CİZRE İLE İLGİLİ TEHİT EDİLMEMİŞ BİLGİYE İTİBAR EDİLMEMELİ"

(Cizre'de yaralıların bulunduğu öne sürülen binaya operasyon yapıldığı iddiası) "Dün çıkan haberlerle ilgili olarak, resmi olarak bizim tarafımızdan yayınlanmamış, teyit edilmemiş hiçbir habere itibar edilmemesi lazım. Bu sabah Şırnak Valiliğimizce bir açıklama yapıldı, sadece ona itibar edilsin. Öyle bir intiba oluşturuluyor ki sanki bir binada çok sayıda yaralı vardı ve oraya yapılan operasyonla çok sayıda ölüm olayı gerçekleşti. Böyle bir durum, yaralıların mevcudiyeti anlamında da bir durum teyit edilmedi.

Merkel'in konuşmasından satır başları;

NATO toplantısında mülteci konusunu ele almak istiyoruz.

Yeniden bir araya geldik. Güncel konuları ele aldık. Türkiye ile AB arasındaki eylem planını ortaya koyacağız.

Binlerce kişi Rus bombardımanına maruz kalıyor.

Binlerce insan acı içinde kıvranıyor. Mülteciler konusunda Almanya üzerine düşeni yapmaya hazır.Kaçakçılığına karşı etkin işbirliği yapacağız. Ocak ayında mültecilerin sadece yüzde 45'i Suriye'den geldi.

Yasal yolla gelen göçmenleri kabul etmeye hazır olmalıyız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu-Merkel ortak basın açıklaması yaptı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN