Kozmik Oda hâkim ve savcılarına uzaklaştırma

HSYK, Kozmik Oda soruşturmasında imzaları bulunan 1 savcı ve 4 hâkimi, "yargının güvenilirliğini sarstıkları" gerekçesiyle 3 aylığına görevden uzaklaştırdı

Giriş Tarihi: 10.2.2016
Kozmik Oda hâkim ve savcılarına uzaklaştırma
HSYK, kamuoyunda "Kozmik Oda" olarak bilinen Genelkurmay Seferberlik Bölge Başkanlığı'nda arama yapan savcı Mustafa Bilgili ile hâkimler Dündar Örsdemir, Nihal Uslu, Halil İbrahim Kütük ve Abdullah Bahçeci'yi görevden uzaklaştırdı. HSYK 2'nci Dairesi dünkü oturumunda, dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast girişimi iddiası üzerine başlatılan "Kozmik Oda" soruşturması sürecindeki kararlarda imzaları bulunan 7 hâkim - savcının meslekten uzaklaştırılması talebini ele aldı. Daire toplantı sonunda, o dönemde soruşturmada etkin rol oynayan özel yetkili savcı Bilgili ile hâkimler Örsdemir, Uslu, Kütük ve Bahçeci'nin 3 aylığına görevden ulaştırılmasına karar verdi. Daire bu kararı, 2'ye karşı 5 oyla aldı.

NİHAİ KARAR DAHA SONRA

HSYK müfettişleri, dönemin Özel Yetkili Başsavcı Vekili Şadan Sakınan ile hâkim Hasan Şatır'ın da görevden uzaklaştırılmasını talep etmişti. Daire bu iki isim hakkındaki uzaklaştırma talebini, 1'e karşı 6 oyla reddetti. HSYK 2. Dairesi "Devletin gizli belgelerini ifşa" suçundan yürütülen soruşturmasını devam ettirecek. Daire, açığa aldığı ve bu tedbire gerek görmediği toplam 8 hâkim - savcı ile ilgili nihai kararını daha sonra verecek. Bu süreçte açığa alınanlar mesleklerini yapamayacaklar ve maaşlarının 3'te 2'sini alabilecek. HSYK 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz da "Türk yargısında yasadışılığa izin vermeyeceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kozmik Oda hâkim ve savcılarına uzaklaştırma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN