Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel Yapı'dan oyalama taktiği

25 Aralık davasında, Paralel Yapı sanıklarının avukatları, davayı uzatabilmek için birbirlerinin taleplerine bile itiraz etti. Bu nedenle iddianamenin okunması ve savunmaların alınmasına geçilemedi

Giriş Tarihi: 10.2.2016
Paralel Yapı'dan oyalama taktiği
İstanbul'da devam eden 25 Aralık darbe girişimi davasına, Paralel sanık avukatlarının uzatma taktikleri damgasını vurdu. Davayı uzatmaya çalışan sanık avukatları, birbirlerinin taleplerine bile itiraz etti. Davanın görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ahmet Civelek, 6 Ocak'taki ilk duruşmada sanık avukatlarının reddi hâkim talebini İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin reddettiğini açıkladı. Ancak sanık avukatları, 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin ret kararına da itiraz etti. Tututklu yargılanan Yakup Saygılı ve Kazım Aksoy'un avukatlığını yapan eski İstanbul Barosu Başkanı Muammer Aydın, taleplerine ilişkin karar kesinleşmediği için acil işler dışında mahkemenin işlem yapamayacağını savundu. Bunun üzerine tahliye taleplerinin alınmasına geçildi. Avukatlar, tahliye taleplerinin yanı sıra usule ilişkin itirazlarını da dile getirdi. Sanık Murat Cebecioğlu'nun avukatı Yasemin Bal ise avukat Aydın'ın talep konuşmasına itiraz ederek; esasa girmemesini, usule ilişkin talepte bulunmasını istedi. Bal, iddianamede müşteki olarak yer almayan bazı kişilerin avukatlarının da karşılarında müşteki olarak oturduğunu söyleyerek, öncelikle bu kişilerin davaya müdahil olarak kabul edilip edilmeyecekleri konusunda bir karar verilmesini talep etti. Avukat Aydın ise "Benim söylediklerimin esasla ilgisi yok, tamamen usule ilişkin" diyerek tepki gösterdi.

SAVUNMALARA GEÇİLEMEDİ

Ardından Saygılı ve Aksoy'un diğer avukatı Murat Erdoğan, müvekkillerinin kefaretle tahliye edilmesini istedi. Reddi hâkim gibi usule ilişkin talepler nedeniyle iddianamenin okunması ve savunmaların alınmasına geçilemedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, bazı bakan ve milletvekillerinin mağdur ve müşteki olarak yer aldığı davada, 67 sanıkla ilgili müebbet, 2 polis hakkında ise "örgüt üyeliğinden" 15 yıla kadar hapis isteniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel Yapı'dan oyalama taktiği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN