Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sigara içmeyenin özgürlüğü korunmalı

Erdoğan, Dünya Sigarayı Bırakma Günü'nde konuştu: Nasıl intihar etme özgürlüğü yoksa, kendi kendini ölümcül hastalığa maruz bırakma özgürlüğü yoksa, neticesi bu sonuçlara çıkan zararlı alışkanlıklarla ilgili özgürlük de olamaz. Sigara içmeyen kişi tamamen kendi iradesi dışında bir tehlikeye, bir tehdide maruz kalmaktadır

Giriş Tarihi: 10.2.2016
Sigara içmeyenin özgürlüğü korunmalı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir resepsiyon verdi. Resepsiyona davetli konuklarını, "Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne, milletin evine hoş geldiniz" diyerek selamlayan Erdoğan, 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü vesilesiyle düzenlenen bu etkinliğin Türkiye'ye ve dünyaya "hayat sigarasız güzel" mesajını ulaştırabilmesine katkı sağlamasını temenni etti. İşte Erdoğan'ın konuşmasının satır başları;
141 BİN KİŞİ BIRAKTI: Sağlık Bakanlığımız sadece geçen yıl 141 binden fazla vatandaşımıza sigara bıraktırma tedavisi için ücretsiz ilaç desteğinde bulundu. 2010'dan bu yana faaliyette olan sigara bırakma danışma hattıyla da 23.5 milyondan fazla çağrıya cevap verilerek, vatandaşımıza yardımcı olundu.
TEBRİK EDİYORUM: Aldığım söz üzerine sigarayı bırakan kardeşlerimizi tebrik ediyorum. Cumhurbaşkanlığı personelimizden de bu önemli gün vesilesiyle düzenlediğimiz kampanya çerçevesinde sigarayı bırakma kararı alan 200 kişiyi temsilen burada bulunanlar var, bu arkadaşlarımızı da ortaya koydukları iradeden dolayı kutluyorum.
ASLİ VAZİFEM: Anayasa'nın 58. Maddesi, "Devlet, gençleri kötü alışkanlıklardan korumak için gerekli tedbirleri alır" hükmüne haizdir. Devletin en üst temsilcisi olarak bu hükmün gereğinin yerine getirilip getirilmediğinin takibini yapmak benim asli vazifem. Ayrıca diğer tüm zararlı alışkanlıklarla birlikte sigaraya karşı mücadele etmek şahsi prensibim. Sigara içme özgürlüğü diye bir özgürlük asla olamaz. Nasıl intihar etme özgürlüğü yoksa, kendi kendini ölümcül hastalığa maruz bırakma özgürlüğü yoksa, neticesi bu sonuçlara çıkan zararlı alışkanlıklarla ilgili özgürlük de olamaz. Asıl olan sigara içenin değil, sigara içmeyenin özgürlüğünü korumaktır. Çünkü sigara içmeyen kişi tamamen kendi iradesi dışında bir tehlikeye, bir tehdide maruz kalmaktadır.
KİMDE GÖRSEM SİGARA PAKETİNE EL KOYDUM: Devlet hırsıza karşı nasıl mal sahibini, teröriste karşı nasıl masum vatandaşı korumak mecburiyetindeyse tütüne, alkole, uyuşturucuya karşı da vatandaşını o şekilde kollamak zorunda. Bugüne kadar kimin cebinde bir sigara paketi gördüysem hemen pakete el koydum. Ziya Paşa'nın mısralarında anlattığı gibi bir defa illetlere bulaştınız mı, başınız bela yağmurundan kurtulmaz.
MAHALLE BASKISI GEREKLİ: Sigara endüstrisi gelişmiş ülkelerde kaybettiği pazar payını diğer yerlerde telafi etme peşinde. Nikotin bağımlılığıyla mücadelenin, ticari amaçlarla istismarına da izin vermemeliyiz. Burada sadece kanunların yasaklayıcı gücü, cezalar söz konusu değil. Hani mahalle baskısı dedikleri şey var ya. Sigara ve diğer zararlı alışkanlıklar konusunda tam da işte o baskı gereklidir. En yakınımızdan başlayarak bu illetin pençesine düşmüş olan herkesi uyarmalı, bırakmaya teşvik etmeliyiz, bunda ısrarcı olmalıyız. Bunu sevdiğimiz için yapıyoruz. Bir insan sevdiğinin ölümüne, bu tür hastalıklara düçar olmasına 'evet' diyebilir mi?
HAYAT TARZI: Sigara, alkol, uyuşturucu, obezite gibi sorunlar, hayat biçimiyle ilgilidir. Milletçe hayat tarzımızı değiştirmeden, bu sorunlara karşı güçlü bir direnç kazanamayız. Ama bunun için kamu kurumlarıyla, siyasi partileriyle, sivil toplum kuruluşlarıyla dayanışma içinde hareket etmemiz gerekiyor. Hiçbir ideoloji, hiçbir düşünce alkolle, uyuşturucuyla mücadele için atılan adımlara destek olmaya engel değildir. Sigara, alkol, uyuşturucu, obezite gibi sorunlar, tıpkı küresel düzeyde tehdit oluşturan virüslerle mücadele gibi ele alınması gereken konular. Sigara yasağı denetimi yapanlar, kimsenin gözünün yaşına bakmayacaktır, bakmamalıdır. Aksi takdirde kaybettiklerimizin arkasından çok ağlarız. Türkiye'nin tamamını 'Dumansız Hava Sahası' haline getirene kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz.

Cumhurbaşkanı'ndan bir ilk


SİGARASIZ YAŞAMI ANLATTILAR


FERDİ TAYFUR: 6 yaşında sigaraya başlamıştım. Bir rahatsızlık geçirdikten sonra tamamen bıraktım. Sigara içenlere mesajım, 'Sigarayı at, ömrünü uzat'. Sigara berbat bir şey. Çocuklar için, hanımın için, kesen için, berbat oğlu berbat... Bu güzel havayı içine çekmek varken, dumanla ne işin var?
PROF. DR. EŞREF TAŞ (24.Dönem Bingöl Milletvekili): Kızılcahamam kampında eşim beni Cumhurbaşkanımız'a şikayet etti. Ondan sonra bıraktık.
FARUK DEMİRAĞ (AK Parti eski Alucra İlçe Başkanı): Sayın Cumhurbaşkanımıza söz verdim. 29 Nisan 2013'ten beri içmedim.
BİLAL ÜNÜVAR (MUHTAR): Muhtarlar toplantısında Cumhurbaşkanımız cebimizde sigara görünce aldı. Bu şekilde sigarayı bıraktım.
D. ASIL SAMANCI (Ev hanımı): 2010'da bir toplantıda Erdoğan'la fotoğraf çektirmek istedim. Sigarayı bırakmamı söyledi. O gün söz verdim ve içmedim.

BIRAKTIRMAYA DEVAM
Erdoğan, AK Parti Uşak Milletvekili Hüseyin Keskin ve Cumhurbaşkanlığı muhabirlerinden Bedia Baykal'dan da sigarayı bırakma sözünü, sigara paketlerinin üzerlerine tarih ve telefon numarası yazarak aldı.

STK'LAR DA KATILDI
Resepsiyona sanatçı Ferdi Tayfur, Basketbol Milli Takımı'nın bazı oyuncuları, sigara ile mücadelede aktif rol alan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Sağlık Bakanlığı'nın kampanyasıyla sigarayı bırakan vatandaşlar ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sigarayı bırakma sözü aldığı vatandaşlar katıldı.

TAYFUR'DAN ŞARKI
Resepsiyonda sanatçı Ferdi Tayfur, "Sigarayı bıraktım" isimli eserini seslendirdi. Erdoğan , sanatçıyı alkışladı.

TWITTER'DAN MESAJ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter ve Facebook'taki resmi hesaplarından vatandaşlara sigarayı bırakma çağrısı yaptı.

ALINAN PAKETLER SERGİDE
Cumhurbaşkanı Erdoğan, resepsiyonun ardından başbakanlığı döneminden bugüne kadar sigarayı bırakma sözü aldığı kişilerle fotoğrafları, bu kişilerden aldığı sigara paketleri ve Sağlık Bakanlığı'nın sigarayla mücadele kampanyasının görsellerinin yer aldığı sergiyi gezdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigara içmeyenin özgürlüğü korunmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN