Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den 'ya geldi!

Medvedev'in 'yeni dünya savaşı' çıkışını değerlendiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı , öncelikle 'nın samimi adımlar atması gerektiğini belirtti

Giriş Tarihi: 12.2.2016 21:00
Mehmet Ali Şahin'den Rusya'ya cevap geldi!
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı , Başbakanı Dimitri Medvedev'in Suriye'deki iç savaşla ilgili yaptığı açıklamalara ilişkin, "Bu sorunu çözmek için önce kendilerinin adım atması, samimi birtakım gayretler içerisinde olmaları gerekir diye değerlendiriyorum" dedi.

RUSYA'NIN "DÜNYA SAVAŞI" ÇIKIŞINA CEVAP

Şahin, çeşitli programlara katılmak için geldiği Karabük'te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Medvedev'in "Yeni bir dünya savaşına sebebiyet vermek yerine tüm tarafların müzakere masasında yer almaları zorunlu kılınmalı" ifadeleri hatırlatılan Şahin, açıklamayı okuduğunu, barış temenni eden bir açıklama olarak değerlendirdiğini, sorumlu devlet adamlarına düşenin de bu olması gerektiğini söyledi.

Medvedev'in, Suriye konusunun şu anda dünyada en önemli sorunlarından biri olduğunu vurgulayarak bu değerlendirmeyi yaptığını düşündüğünü belirten Şahin, "Medvedev, 'Bir an önce Suriye sorununa bir çözüm bulunmalıdır' diyor. Doğrusu biz de Türkiye olarak 'Suriye sorununa bir çözüm bulunmalıdır' diye düşünüyoruz. Çünkü Suriye'de meydana gelen olaylardan en çok etkilenen ülke Türkiye'dir. Biz doğrusu Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanayız. Neden bu olaylar meydana geldi? Şam yönetimi, Esed yönetimi kendi halkına karşı 'zalimane' diyebileceğimiz girişimlerde bulundukça insanların büyük çoğunluğu bize geldi. Bize gelenlerin bir kısmı Avrupa'ya doğru gitme ihtiyacı duydular. Ege'de birçoğu hayatını kaybetti. O çocukların ölümü de dünyanın gündemine oturdu" diye konuştu.

"ESED YÖNETİMİNİN SURİYE'NİN GELECEĞİNDE BİR ROLÜNÜN OLMAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ"

Suriye sorununa çözüm bulunmasının, öncelikle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerinin sorumluluğunda olduğuna işaret eden Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onların soruna bir an önce çözüm bulması ve Suriye halkının kendi iradesiyle oluşabilecek olan yeni bir yönetimin yolunu açacak çözümler üzerinde yoğunlaşılmalıdır. Öncelikle Suriye'de mutlaka bir ateşkesin sağlanması ve ondan sonra da adımların atılması gerekir. Biz Türkiye olarak Beşşar Esed yönetiminin Suriye'nin geleceğinde bir rolünün olmayacağını düşünüyoruz. Çünkü bütün bu badireleri Suriye halkının başına açan kendisidir. Ama bazı ülkeler başta Rusya olmak üzere Suriye'nin geleceğinde Esed'in varlığı üzerine planlarını inşa etmeye çalışıyorlar. Rusya gelmiş havadan bombardıman yapıyor, birtakım üsler kuruyor. Halbuki Rusya'nın Suriye ile hiçbir ortak sınırı yok. O bakımdan 'Bu sorun bir an önce çözülmelidir' diyenlerin, ki bunu söyleyen Medvedev'in, bu sorunu çözmek için önce kendilerinin adım atması, samimi birtakım gayretler içerisinde olmaları gerekir diye değerlendiriyorum."

"AMERİKA YETKİLİLERİNİ BİR GÜN BU KONUDA İKNA EDERİZ"

ABD'nin PYD'yi terör örgütü olarak görmediğiyle ilgili basında yer alan söylemlerin hatırlatılması üzerine Şahin, şunları kaydetti:

"Biz bu konuda PYD ile ilgili düşüncelerimizi her zeminde söylemeye devam edeceğiz. Elimizdeki bilgi, belge ve delillerle müttefikimiz olan ülke yöneticilerini de bu konuda aydınlatmaya devam edeceğiz. Eğer politik davranmıyorlarsa, eğer farklı amaçları yoksa bizim PYD ile ilgili ortaya koyduğumuz bilgi ve belgelerin muhataplarımızı tatmin etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Belki de biraz zamana ihtiyaç olduğu kanaatindeyim. Tabii Türkiye'de her şey şeffaf olduğu gibi artık uluslararası politikalar da şeffaf hale geliyor. İşte hükümet sözcüleri, ülkelerin duruşuyla ilgili her gün basına açıklamalar yapıyorlar. O bakımdan 'Amerika PYD ile ilgili şöyle düşünüyor, Türkiye böyle düşünüyor.' Sizler de basın olarak yakinen takip edip, bana soru sorabiliyorsunuz. Demek ki ülkeler arasındaki siyasi gelişmeler de şeffaf hale geldi. Biz duruşumuzu muhafaza edeceğiz. İnanıyorum ki Amerika yetkililerini bir gün bu konuda ikna ederiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mehmet Ali Şahin'den Rusya'ya cevap geldi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN