Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni Şafak ve Yeni Akit'e saldırı

Yeni Şafak ve Yeni Akit'e saldırı

Yeni Şafak'ın Bayrampaşa'da bulunan ve artık kullanmadığı binası ile Yeni Akit'in Küçükçekmece'deki merkezi, bir grubun silahlı ve molotof kokteylli saldırısına uğradı. Polis kaçan maskeli failleri arıyor

İstanbul'da, Yeni Şafak gazetesinin Bayrampaşa'daki artık kullanılmayan binasına ve Küçükçekmece'deki Yeni Akit binasına dün eşzamanlı saldırı düzenlendi. Olaylarda ölen ya da yaralanan olmadı. Polis her yerde, iki gazeteye molotof ve silahla saldıran maskeli saldırganları arıyor.

ARAÇLARI DA YAKMAYA ÇALIŞTILAR

Saldırılar dün saat 05.00 sıralarında gerçekleşti. Yeni Şafak'ın yaklaşık 3 ay önce boşalttığı Bayrampaşa'daki binası ve Yeni Akit'in Küçükçekmece Abay Caddesi üzerindeki binasının önüne gelen kimliği belirsiz ve maskeli 4 saldırgan, yanlarında getirdikleri motolofları binalara atarak uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Park halindeki araçları da benzin dökerek ateşe veren saldırganlar yaya olarak kaçtı. Kurşunlar binaların camlarına isabet etti. Molotoflar nedeniyle giriş kapılarında yangın çıktı. Polis, saldırganları yakalamak üzere çevrede yoğun bir çalışma başlattı. Olay yerlerine yakın ara sokaklarda bazı şüpheliler gözaltına alındı. Saldırganların eşkallerini belirlemek üzere, gazete binalarının güvenlik kamera görüntüleri inceleniyor.

'TERÖRÜN KARŞISINDA OLACAĞIZ'
Yeni Akit Haber Müdürü Kenan Kıran, "Bize ve Yeni Şafak'a yapılan saldırı tesadüf değil. Terörün karşısında olan gazete ve gazetecileriz. Kamyonetle 4 kişi geliyor, bekçi arkadaşımıza silah doğrultarak etkisiz hale getiriyorlar. Daha sonra binayı kurşunlamaya başlıyorlar. Biz her zaman terörün karşısında olacağız, olmaya devam edeceğiz" dedi. Yeni Şafak Haber Müdürü Recep Yeter de "9-10 kovan toplandı. Terör örgütünün karanlık yüzünü deşifre ettiğimiz için hedef alındığımızı düşünüyorum" diye konuştu. Albayrak Medya Grubu'ndan yapılan açıklamada ise "Ülkemizin birlik ve beraberliğine kasteden bu terör odaklarının karşısında milli ve manevi değerlerden taviz vermeden yayın yapan Albayrak Medya Grubu bu saldırılar karşısında da asla yılmayacaktır" ifadesi kullanıldı.

TÜRKİYE VE DÜNYADAN TEPKİ YAĞDI
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yeni Şafak ve Yeni Akit gazetelerinin sahiplerini arayarak, geçmiş olsun dileklerini iletti.
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş: Yeni Şafak ve Yeni Akit gazetelerine terör örgütü mensuplarınca yapılan çirkin saldırıyı nefretle kınıyorum.
İçişleri Bakanı Efkan Ala, İçişleri Bakan Yardımcısı Selami Altınok ve İstanbul Valisi Vasip Şahin'le birlikte, Yeni Akit gazetesini ziyaret etti. Ala, "Birtakım yerlerin maşası olanlar bilsinler ki, ne basınımızı susturabilirler ne Türkiye'yi yolundan alıkoyabilirler. Tetikçiler kısa zamanda gerekli cezaya çarptırılır. Arkalarında kimler olduğunun farkındayız" dedi.
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: Failleri en kısa sürede tespit edilip yargıya teslim edilecek.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın: Gazete ve gazetecilere yönelik saldırıların artması endişe verici.
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı: Halkın haber alma özgürlüğü adına görev yapan medya kurumlarına yönelik saldırılar ne yazık ki geçmişten günümüze hep yaşanmıştır. Yeni Şafak gazetesi ve Akit Medya Grubu binalarına eşzamanlı ve planlı olarak yapılan saldırıyı kınıyor, saldırganların kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkarılmalarını bekliyoruz.
ABD Ankara Büyükelçisi John Bas: Gazetecilere yönelik şiddet hiçbir zaman kabul edilemez. Her gazetecinin olduğu gibi, Yeni Şafak ve Yeni Akit'in de misilleme korkusu olmadan haber yapma hakkını savunuyoruz.
AGİT Medya Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mijatoviç: Medya kurumlarına yönelik saldırı kabul edilemez.
Medya Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Kızıltaş: İnandıkları doğrular, değerler için yayın yapan bu gazetelerle normal şartlar altında mücadele edemeyeceklerini düşünenlerin, birtakım saldırılarda bulunarak belli ki onların yayın politikalarını yönlendirebilmek peşinde olduklarını söyleyebiliriz.
Türkiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Kapan: Medya organlarına, başka kurumlara, maksadı, hedefi ne olursa olsun şiddet ihtiva eden her türlü hareketi peşinen kınıyoruz ve tasvip etmiyoruz.
Basın Konseyi: Silahlı saldırıyı kınıyoruz. Medya kuruluşlarına yapılan hiçbir saldırı kabul edilemez.
TÜSİAD: Basın özgürlüğünü ve basın mensuplarını hedef alan saldırılar demokrasimize yöneliktir. Saldırıları kınıyor gazetelerin çalışanlarına geçmiş olsun diyoruz.
Uluslararası Medya Enformasyon Derneği: Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için görev yapan gazetecilerin hedef alınması kabul edilemez.
Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI): IPI olarak silahlı ve molotoflu saldırıyı kınıyoruz.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti: Basına yönelik saldırılar halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına yönelik saldırılardır.
Anadolu Aslanları ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Mustafa Koca: Bu tarz alçak saldırılara boyun eğmeyen ve bildiği doğruları her platformda haykıran değerli basın mensuplarını bu tarz alçakça saldırılar yıldıramaz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni Şafak ve Yeni Akit'e saldırı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN