Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mehmetçik için teknolojik boya

Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Mehmetçiğin kamufle amaçlı kullandığı “gizleme boyası” teknolojisine yönelik projelere hazırlanıyor. Müsteşarlık, arazideki birliklerin kullandığı “Geliştirilmiş Gizleme Ağı” ve “Mobil Gizleme Sistemleri” tedarikine de çalışacak.

Giriş Tarihi: 14.2.2016 12:47 Güncelleme Tarihi: 14.2.2016 12:48
Mehmetçik için teknolojik boya
Savunma Sanayii Müsteşarlığı; Personele Yönelik Gizleme Boyası Teknolojisi ve Uygulamaları Bilgi İstek Dokümanı yayımladı. Mehmetçiğin arazide kamufle amaçlı kullandığı ve insan cildine tatbik edilmesi suretiyle değişik bantlarda çalışan gözetleme araçlarına karşı görünmezlik sağlayan "personel gizleme boyası" teknolojisine yönelik gerçekleştirilmesi planlanan projeler için altyapı hazırlanacak.

KIZILÖTESİ GÖZETLEMEYE ATLATIYOR

Gözetleme araçlarına karşı personele görünmezlik sağlayan "gizleme boyası" için; karadan ve havadan yapılan kızılötesi gözetlemeyi engelleyerek personelin gizlenme imkan ve kabiliyetini artıracak nitelikte olması gerekiyor. Cilt üzerine tatbiki kolay ve çabuk olması; istenildiğinde ciltten kolayca uzaklaştırılabilecek özelliğinde olması gereken boyanın insan sağlığına zarar verecek maddeleri içermeyecek. "Gizleme boyası" için istenen diğer özellikler şöyle: "Anti-personel radarlara karşı personele gizlenme kabiliyeti kazandıracak veya gizlenme kabiliyetini artıracak. Anti-bakteriyel özellikte olacak. Böceklere karşı itici özellik taşıyacak. Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyacak."

Mobil gizleme için sektöre danışılacak

Savunma Sanayii Müsteşarlığı, arazideki birlikler ile hareket halindeki silah, sistem ve taktik araçların gizlenmesine yönelik Geliştirilmiş Gizleme Sistemi Projesi için bilgi isteğinde bulundu. Proje kapsamında; "Geliştirilmiş Gizleme Ağı" ile hareket halindeki silah, sistem ve taktik araçların gizleme imkan ve kabiliyetini artırmak maksadıyla "Mobil Gizleme Sistemleri" tedarikine yönelik olarak sektördeki firmalardan bilgi talep edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mehmetçik için teknolojik boya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN