Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu'ndan 'kitap dedektifi'ne takdirname

Giriş Tarihi: 15.2.2016
Davutoğlu'ndan 'kitap dedektifi'ne takdirname

Başbakan Davutoğlu, ABD'deki bir üniversitenin özel koleksiyonunda yer alan iki el yazması eserin Türkiye'ye iadesini sağlayan Hüseyin Şen'e teşekkür etti

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yurtdışına kaçırılan kıymetli el yazmalarının Türkiye'ye dönmesi için büyük çaba gösteren ve Hollanda'da İslam Bilim Tarihi üzerine doktora yapan Hüseyin Şen'e takdirname verdi. 10 Şubat'ta Hollanda'nın Lahey kentinde Başbakan Davutoğlu ile görüşen Türk toplumu temsilcileri arasında yer alan ve Utrecht Üniversitesi'nde İslam Bilim Tarihi üzerine doktora yapan Şen, toplantıda kısa bir konuşma yaptı. Başbakan Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu'na teşekkür eden Şen, "Bizim yaptığımız katkı deryada bir damla. Yurtdışına kaçırılan eserlerimize baktığımızda küçücük bir damla ama beni asıl mutlu eden devlet büyüklerimizin sahip çıkması. Böyle oldukça sırtımız yere gelmez. Sayın Başbakanımıza ve değerli eşi Sare Hanım'a teşekkür ediyorum" dedi. Davutoğlu çifti, Amerika'ya kaçırılan iki kıymetli el yazmasının yurda dönmesini sağlayan Şen'e "bilim tarihimizde referans değeri yüksek el yazması eserleri eşsiz bir ilmi dikkatle iz sürerek yeniden kütüphanelerimize ve ilim dünyamıza kazandırması" dolayısıyla takdirname verdi.

15 YIL ÖNCE KONYA'DA ÇALINDI

Konya Yusuf Ağa Kütüphanesi'nden 15 yıl önce çalınan iki kıymetli el yazması eserin ABD'deki bir üniversitenin özel koleksiyonunda olduğu, internette araştırma yapan doktora öğrencisi Hüseyin Şen tarafından fark edilmişti. Hüseyin Şen, kitabın yerini tespit edip durumu Başbakan Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu'na bildirmiş, daha sonra eserlerin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın girişimleriyle Türkiye'ye iadesi sağlanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'ndan 'kitap dedektifi'ne takdirname
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN