Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üç partiyle devam

TBMM Başkanı Kahraman: Komisyonun adı ve görevi konusunda 3 siyasi parti anlaşmışken, CHP farklı kanaat belirtti ve taviz vermedi. CHP masaya dönmezse çalışmalar AK Parti, HDP ve MHP ile devam edebilir

Giriş Tarihi: 18.2.2016
Üç partiyle devam
Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Anayasa Mutabakat Komisyonu'nun çalışmalarının CHP'nin öne sürdüğü komisyonun adı ve göreviyle ilgili şartları dayatması nedeniyle sona ermesi üzerine siyasi parti liderlerine yeni bir çağrıda bulundu. Kahraman düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

CHP'YE ELEŞTİRİ:
Komisyonun adı ve görevi konusunda 3 siyasi parti birbirine yakın çizgiye gelmişken, CHPi farklı kanaat belirtti ve taviz vermeyeceklerinin altını çizdi. Bu konular; darbe hukukunun tasfiyesi, ilk 4 maddenin müzakere dahi edilememesi ve parlamenter sistem dışında başka sistem önerisinin gündeme getirilemeyeceğiydi. Komisyonun isminin 'Türkiye'yi Darbe Hukukundan Arındırma Komisyonu' olmasını şartlardan biri olarak öne sürdüler.

DEVAM EDEBİLİR: Dört siyasi partinin sayın genel başkanlarına, yeni bir anayasa yapma yönünde çalışmalara kaldığı yerden devamı konusunda çağrıda bulunuyorum. CHP'nin de bu çağrıya olumlu yanıt vermesini temenni ediyorum. Çalışmalar diğer üç parti; AK Parti, HDP ve MHP ile devam edebilir. Milletimize yeni anayasa sözü veren partilerin çağrıya yanıt vereceğine inanıyorum. Her türlü çalışma ve temas yolları harekete geçirilmeli. Ben herhangi bir siyasi görüş istikametinde hareket eden değil, TBMM'nin manevi şahsiyetini temsil eden durumdayım. Dolayısıyla her türlü gayreti göstereceğim.

ESASA GİREMEDİK: CHP dışındaki 3 parti "Sistem üzerinde konuşuruz, müzakere ederiz" dedi. Mesela parlamenter sistem, tek şekli yok. Başkanlık, yarı başkanlık sistemi, çeşitli tatbikatlar var. Onlara sıra geldiğinde konuşuruz. Başkanlık sistemi meselesinde de yine AK Parti'nin "İlla, kati düşünce içindeyiz" beyanı var. Ama ismi yani "Darbe Hukukundan Arındırma Komisyonu" konusunda oldu esas kopuş. Esasları usulden sonra görüşmek durumunda olduğumuza göre, isimde anlaşmamız lazım. Dört siyasi parti bunu çıkarsın, konsensüs olsun, en üst seviyede kabul görsün, toplumla bağdaşsın. Bu istikamete gayretlerim, temennilerim olabilir. Meclis Başkanlığı siyasi güce sahip değil.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üç partiyle devam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN