'Saldırıyı YPG ve PKK birlikte yaptı'

Giriş Tarihi: 19.2.2016
'Saldırıyı YPG ve PKK birlikte yaptı'

Başbakan Davutoğlu: Saldırıyı Türkiye içindeki bölücü terör örgütü PKK mensuplarıyla Suriye'den sızan YPG'li bir kişi gerçekleştirdi. "YPG terör örgütü değil" diyenlere belgelerle birlikte ortaya konulacak

Ankara'daki terör saldırısıyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı'na giden Başbakan Ahmet Davutoğlu çıkışta önemli açıklamalar yaptı:

PKK DESTEKLİ YPG:
Saldırıyı Türkiye içindeki bölücü terör örgütü mensuplarıyla Suriye'den sızan YPG mensubu bir kişi birlikte gerçekleştirdi. İntihar saldırısını gerçekleştiren Salih Neccar Kuzey Suriye'nin Amuda şehrinde 1992'de doğmuş. Dolayısıyla saldırının doğrudan YPG irtibatı ortaya konmuştur. Bu YPG/PYD mensubunun, PKK koordinasyonunda, örgütün Türkiye içindeki unsurlarıyla birlikte ve Kuzey Irak'tan destek alarak organize suç işledikleri artık kesinleşti.
BAŞBAKAN DAVUTOĞLU, SALDIRIDA YARALANANLARI GATA'DA ZİYARET ETTİ

HALKIMIZA SALDIRIYOR:
Burada özel mesajım, hâlâ YPG'yi terör örgütü olarak görmemek için direnen ülkelere. Dünkü saldırı açık şekilde ortaya koymuştur ki YPG, PKK'nın bir parçası ve uzantısıdır. Birlikte hareket etmekteler. Elimizde bütün deliller mevcut. Nereden gelmişler, nasıl organize olmuşlar... "YPG terör örgütü değildir"' diyenlere de belgelerle birlikte ortaya konulacak.

TUTUMUNUZ NETLEŞSİN:
YPG, dünkü saldırısıyla PKK ile birlikte Türkiye'nin düşmanı olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Müttefiklerimiz başta olmak üzere bütün dünyadaki terörle mücadele eden ülkelerin de şimdi Türkiye'ye düşman olan bu terör örgütü karşısındaki tutumlarını netleştirmesini bekliyoruz. Türkiye'ye düşman örgütü doğrudan ya da dolaylı destekleyenler de dost hüviyetini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalır. Türkiye ile dayanışma sözle olmaz. Başta ABD olmak üzere hiçbir NATO üyesi ülkenin Türkiye'nin kalbine saldırı yapan bir terör örgütü ile ilişki kurmasını mazur görmeyiz.

'Hiçbir saldırı karşılıksız kalmaz'

MUKABELE TALİMATI:
Saldırı doğrudan Türkiye'ye dönük. Bunun müsebbibi YPG'dir, PKK'dır. En doğru zamanda, yöntemlerle, en kararlı şekilde mukabelede bulunacağız. Bundan kimsenin tereddüdü olmasın. Gerekli talimatlar verildi.

PROVOKASYON:
Bu terör örgütü Türkiye'de etnik bir karışıklık istiyor. Türk, Kürt, Sünni, Alevi, bütün unsurları ile bir ve beraber olduğumuzu gösterelim, provokasyonlara gelmeyelim.

BİRİNCİ SORUMLU SURİYE:
YPG, Suriye rejiminin bir piyonudur ve bu saldırıdan Suriye rejimi doğrudan birinci derece sorumlu. Suriye rejimine dönük her türlü tedbiri alma hakkı mahfuzdur. YPG'yi açık bir şekilde ofis açarak ya da irtibat kurarak destekleyen ülkeler var. Rusya'yı da bu terör örgütünü, Suriye'deki masum halka ve Türkiye'ye karşı kullanmama konusunda uyarıyorum.
DAVUTOĞLU: SALDIRGAN PYD-YPG ÜYESİDİR

HDP'YE KINAMA
"Ortak bir deklarasyon yayımlama konusunda bir partinin gösterdiği uzlaşmaz tutumu da buradan şiddetle kınıyorum. Terör konusunda dahi tavrını ortaya koyamayan, masum, akşam çocuklarıyla oturmak üzere görevini yapıp evine dönmek üzere olan insanlara bu saldırıyı kınamayanların insanlık vicdanından, demokrasiden bahsetme hakları yoktur."

AB'YE BİLGİ VERİLDİ
AB Konseyi Başkanı Donald Tusk Başbakan Davutoğlu'nu arayarak taziyeleri iletti. Davutoğlu görüşmede, saldırıyı PYD'nin yaptığını, Tusk'a belgeleriyle anlattı. Davutoğlu dün yaralıların tedavi gördüğü Numune Hastanesi ve GATA'ya geçmiş olsun ziyareti yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Saldırıyı YPG ve PKK birlikte yaptı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN