Olayı hemen hemen çözmüş durumdayız

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak, 28 kişinin şehit olduğu bombalı saldırıyla ilgili "Olayı hemen hemen çözmüş durumdayız. Yakın zamanda gerekli açıklamalar yapılacaktır" diye konuştu

Giriş Tarihi: 20.2.2016
Olayı hemen hemen çözmüş durumdayız
Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak, Ankara'daki terör saldırısına ilişkin, "Olayı hemen hemen çözmüş durumdayız" dedi. Yargıda Birlik Derneği üyelerini kabulde konuşan Başsavcı Kodalak, menfur saldırıda 28 kişinin hayatını kaybettiğini, 61 kişinin yaralandığını belirterek, "Elimizden gelen tüm çaba ve gayreti gösteriyoruz. Soruşturmayı çok iyi bir şekilde yürütüyoruz. Soruşturma hakkında çok konuşmak istemiyorum ama şunu söyleyebilirim, güzel devam ediyor. Olayı hemen hemen çözmüş durumdayız. Yakın zamanda gerekli açıklamalar devlet büyüklerimiz tarafından yapılabilir veya biz de yapabiliriz" diye konuştu.

'TERÖRÜN DİNİ, DİLİ, IRKI OLMAZ'
Saldırıyla milletin birliğinin bozulmaya, devletin ve milletin bekasına zarar verilmeye çalışıldığını anlatan Kodalak, terörün dini, dili, ırkı olamayacağını söyledi. "Devletimizi, milletimizi seviyoruz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesi seviyoruz" diyen Kodalak, saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara geçmiş olsun dileğinde bulundu ve bundan sonra böyle menfur saldırılar olmamasını temenni etti. Dernek Başkanı Birol Kırmaz da Türkiye'nin teröre hiçbir zaman boyun eğmeyeceğini belirterek, "Birlik ve beraberliğimizi muhafazaya devam edeceğiz" dedi.

BOMBA YÜKLÜ ARAÇ 50 METRE FIRLADI
Ankara'yı kana bulayan terör saldırısının aydınlatılması için çalışmalar sürerken olay yerinde yapılan incelemeler, facianın daha da büyük boyutlara ulaşabileceği gerçeğini gözler önüne serdi. TNT-RDX patlayıcıları ile yüklü aracın patlaması esnasında asker ve sivillerin bulunduğu servis aracı yolun kenarındaki askeri lojmanlara doğru savruldu. Servis aracının ağaç engeline takılmayarak, lojmanlara girmesi halinde ise can kaybının artabileceğine dikkat çekildi. Patlamayla 30 santimetre derinliğinde çukur oluşurken bombalı araç ise fırlayarak, 50 metre ileride bir generalin makam aracına çarptı. Bomba uzmanları araca yerleştirilen tahrip gücü yüksek bombanın askeri bir düzeneğe sahip olduğunu belirtti. TNT-RDX patlayıcısı kullanılan bombanın profesyonel bir ekip tarafından hazırlanarak araca yerleştirildiği savunuldu. Saldırıda kullanılan aracın İzmir'de hırsızlık şebekesi tarafından kiralandığı, İstanbul'da da satıldığı ve "34 KK 0340" numaralı ikiz bir plaka takıldığı tespit edilmişti. Diyarbakır'da bomba düzeneği yerleştirildikten sonra Ankara'ya gelen araca burada "06 FB 3157" numaralı ikiz plaka takıldı. Söz konusu plakanın bulunduğu aracın ise bir mühendise ait olduğu, bir ay önce internet üzerinden satışa çıkarıldığı ve teröristlerin burada görüp plakayı klonladığı saptandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Olayı hemen hemen çözmüş durumdayız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN