Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özdağ istifa edip kurultay çağrısı yaptı

Giriş Tarihi: 25.2.2016
Özdağ istifa edip kurultay çağrısı yaptı

'de muhalif teşkilatların feshinden sonra şok bir gelişme yaşandı. Genel Başkan Yardımcılığı'ndan istifa edip olağanüstü kongre çağrısı yaptı

'de muhaliflerin Genel Başkan 'ye bayrak açmasının ardından partide her geçen gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Parti yönetiminin Olağanüstü Tüzük Kurultayı toplanması için verilen imzaları ciddiye almaması üzerine Meral Akşener, Koray Aydın ve Sinan Oğan'ın başını çektiği muhalifler, konuyu yargıya taşımış genel merkez ise karşılık olarak muhalif teşkilatları kapatma yolunu seçmişti. Günün sürprizi ise MHP Genel Başkan Yardımcısı 'dan geldi. Yanına Kayseri Milletvekili Yusuf Halacoğlu ve eski Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri'yi alan Özdağ, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa ettiğini açıkladı. Parti teşkilatlarının kapatılmasını eleştiren Özdağ, şöyle konuştu: "Sayın Bahçeli'nin MHP'yi, yaşanan ağır üzüntü ve hayal kırıklığını aşmak, istikrarsızlığa son vermek için ülkücülerin olduğu gibi toplumun da beklentisi haline gelen olağanüstü kongreye götürmesi büyük bir toparlayıcı adım olacaktır. Olağanüstü kongre MHP'yi tartışılır parti olmaktan çıkaracaktır. Genel Başkanımızın, Türkiye için istediği demokrasiyi MHP içinde de uygulamasını itiyoruz. Genel Başkanımızdan ülkücü iradeye inanarak ve güvenerek, MHP'yi en kısa zamanda olağanüstü kongreye götürmesini rica ediyoruz."

KURULTAY OLMAYACAK
Özdağ, hiçbir adayı desteklemediğini belirtirken, kendisinin aday olup olmayacağı sorusuna ise net yanıt vermedi ve "Bu adaylık meselesi değil. Kongrenin olması lazım" dedi. MHP'de önceki akşam toplanan Başkanlık Divanı'nda Bahçeli kapatılan teşkilatlarla ilgili olarak CHP'yi örnek gösterdi. CHP'nin dışarıdan çok karışık ve parti içi muhalefeti güçlü bir parti gibi göründüğünü anımsatan Bahçeli, "Muharrem İnce görevinden ayrıldı, gidip aday oldu. Hem partinin il başkanı olarak orada oturup hem Genel Merkez aleyhine çalışma kabul edilemez. Bu arkadaşların tercihine saygı duyuyorum. Benimle çalışmak istemeyebilirler. Görevlerini bırakırlar, gidip muhalefetlerini yaparlar" dediği öğrenildi. Bu arada Divan'da yargıdan ne karar çıkarsa çıksın, olağanüstü kurultayın toplanmaması yönünde karar alındı. Partiye Anayasa Mahkemesi tarafından "uyarı" cezası verilebileceği, "kapatma" cezasının ise söz konusu olamayacağı ifade edildi.

FESH EDİLEN TEŞKİLAT SAYISI 20
MHP'de feshedilen teşkilatlara dün yenileri eklendi. Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şevkat Çetin, Çanakkale il ve Çorum Merkez ilçe teşkilatlarının kapatıldığını ve yeniden kurulmak üzere görevlendirme yapıldığını duyurdu. Fesihlerin Parti Tüzüğü'nün verdiği yetkiyle yapıldığı ifade edildi. MHP'de Denizli, Aksaray, Uşak, Kilis il, Aksaray Merkez, İstanbul Fatih, Elazığ, Bayburt, Samsun, Çorum, Tekirdağ, Kırklareli, Gümüşhane, Tokat il teşkilatları ile Elazığ, Bayburt, Gümüşhane Merkez ilçe teşkilatları kapatılmıştı. Partide, böylece feshedilen il sayısı 13, ilçe sayısı 7'ye yükseldi. MHP Kırklareli İl Başkanı Kürşad Yamaner, "Kapattıklarını düşündükleri teşkilatlarımız değil ülkücülerin gönül kapılarıdır" diyerek tepki gösterdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özdağ istifa edip kurultay çağrısı yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN