’a

’ın ilçesinde devam eden çatışmalar nedeniyle da büyük risk altında. Yaralı ve hasta çıkarmak için Sur’a giren lar çoğu zaman iki ateş arasında kalıyor. Bugüne kadar Sur’da ve toplumsal olaylarda ona yakın ambulans hedef olunca Sağlık Bakanlığı Sur’da görev yapmak üzere Diyarbakır’a bir ambulans tahsis etti.

Giriş Tarihi: 25.2.2016 12:39 Güncelleme Tarihi: 25.2.2016 13:10
Sur’a zırhlı ambulans
'ZIRH OLMASA DA İNANCIMIZ VAR'

Sağlık Müdürlüğü'nde paramedik olarak çalışan Hümeyra Doğan bugüne kadar defalarca 'dan yaralı çıkartmış. Olay bölgesine girdiklerinde inançlarına güvendiklerini belirten Doğan, olmasa da görevlerini yerine getirmekten geri durmayacaklarını söylüyor.

"Pek çok kez Sur'dan yaralı asker ve polis çıkarttık. Çatışma bölgesine girdiğimizde haliyle endişe ve korku yaşıyorsunuz. Nereden ne geleceği belli değil. İnancınıza sığınıp çalışıyorsunuz. Sur'da görev yapan polis ve askerler bizim için oradalar. Canım pahasına yine giderim ve gideceğim. Bu bizim görevimiz ve zırhlı olsa da olmasa da ambulansımıza atlayıp ihtiyacı olanların yardımına koşacağız."

'TOPLUMSAL OLAYLARDA DA SIKINTI OLUYOR'

Acil Tıp Teknisyeni Suzan Erdoğan çatışma bölgelerinin dışında toplumsal olaylarda da ambulansların hedef alındığını anlatıyor. Erdoğan'a göre zırhlı ambulans sayısı artarsa nın güvenlikleri de daha iyi sağlanmış olur.

"Sadece çatışmalar değil kentteki toplumsal olaylarda da ambulanslar hedef alınıyor. Taş, Molotof ve bomba ile saldırıya uğrayan arkadaşlarımız oldu. Yardım etmeye giderken siz yardıma muhtaç kalabiliyorsunuz. Bu nedenle çatışma bölgeleri ve toplumsal olaylarda kullanılmak üzere zırhlı ambulansların sayısı arttırılırsa personel de güvenlik içinde görevini daha sağlıklı yapar."

'85'E ÇIKTI'

Diyarbakır'a biri zırhlı 11 ambulans tahsis edildi. Bunlarla birlikte kentteki ambulans sayısı 85'e yükseldi. Diyarbakır Sağlık Müdürü Mehmet Sait Avar zırhlı bir ambulansın maliyetinin 450 bin lira olduğunu söylüyor.

"5,5 ton ağırlığında zırhlı ambulans. 450 bin lira maliyeti var. Bunlarla birlikte 85'e çıktı ambulans sayımız. Şu ana dek on ambulansımız hedef alındı ve hasar gördü. 51 istasyonumuz var ve yeni ambulanslarla hastaya müdahale süresi biraz daha kısaldı. Toplamda 550 personel ile hizmet veriyoruz."

Al Jazeera Türk

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sur’a zırhlı ambulans
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN