Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Paralel Yapı tanıkları tehdit ediyor'

Giriş Tarihi: 26.2.2016
'Paralel Yapı tanıkları tehdit ediyor'

Devletin zirvesine ait kriptolu telefonların dinlenmesine ilişkin 28 sanıklı davaya dün devam edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı mahkemede "Tanık bulmakta zorlanıyoruz. Paralel örgüt tanıkları tehdit ediyor" dedi

Paralel Yapı tarafından devletin zirvesinin kullandığı kriptolu telefonların yasa dışı dinlenmesine yönelik Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın 4'üncü duruşmasına dün devam edildi. 7'si tutuklu 28 sanıklı davada sanık avukatlarından Mustafa Küçük, Hidayet Pınarakar adlı tanığın ricaları üzerine bir önceki duruşmaya katıldığını ancak ardından sürgüne gönderildiğini iddia etti. Davanın müştekisi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın ise bu sözlere tepki göstererek, "Biz de tanık bulmakta zorlanıyoruz. Paralel Yapı tanıkları tehdit ediyor" dedi. Davanın kritik tanıklarından Yusuf Uzman ise 2014 mayısında yeni yazılımın test işlemini yaptığı sırada, 2013'e ait veri (usulsüz dinleme kayıtları) bulduğunu, ancak birim sorumlularının bulduğu verileri silmesini istediğini iddia etti.

ERDOĞAN MÜŞTEKİ...

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı TÜBİTAK ve TİB'de görevli 28 kişi hakkında kriptolu ve normal telefonların dinlenmesi ile ilgili olarak iddianame hazırlamıştı. İddianamede Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Eski Bakanlar Sadullah Ergin, Fatma Şahin ve Cevdet Yılmaz müşteki olmuştu. İddianamede ayrıca Başbakan Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere çoğu bakan 29 kişi mağdur olarak gösterildi. İddianamede Dışişleri Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü de mağdur olarak gösterildi. Şüphelilere ise, "Silahlı terör örgütüne üye olmak, devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek, kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini alenen ifşa etmek, bilişim sistemindeki verileri bozma, yok etme ve erişilmez kılmak" suçları yöneltildi. Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu tarafından hazırlanan iddianame Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Paralel Yapı tanıkları tehdit ediyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN