Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Fildişi Sahili'nde İş Forumu'nda konuştu. Bir gazeteci, Erdoğan'ın Fildişi Sahili'ne ziyareti öncesi yaptığı açıklamalara karşı cevap veren CHP ile ilgili soru sordu. Erdoğan ise CHP zaten 'Anayasa Mutabakat Masası'ndan' kalkmadı mı? diyerek CHP'nin bu sözlerine gülerek cevap verdi.

Giriş Tarihi: 29.2.2016 16:08 Güncelleme Tarihi: 29.2.2016 17:53
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Bu ziyareti gerçekleştirmiş olmanın mutluluğu içindeyim. Kendilerini tebrik ediyorum. Yüzde 54'e yakın bir oyla seçilmişlerdi, bu defa yüzde 84'le seçilmiş olmaları sebebiyle gerçekten kendileri açısından bir demokrasi zaferidir. Demek ki, Fildişi Sahili halkı Vattara'yı gönlüne yerleştirmiş, gönlüne asmış ve ikinci kez kendilerini Cumhurbaşkanı seçmiştir. Bundan sonraki süreç Fildişi Sahilleri'nin modern dünyanın Afrika'daki önemli merkezlerinden olması istikametindedir.

Bugün kendisiyle siyasi, askeri, ekonomik, ticari, kültürel kurumları görüşme fırsatı bulduk. Gerek Afrika'da, gerekse bölgemizdeki bütün terörle mücadeleye yönelik konuları da ele aldık.

Dünya bu noktada ciddi sıkıntıları yaşıyor. Afrika'da yaşananlar belli, bizim bölgemizde yaşananlar çok daha ileri boyutta. Mülteci konusunda dünya bir başka sıkıntıyı yaşıyor. Mülteci akınının da en yoğun olduğu Türkiye ne yazık ki Türkiye. Şu anda Suriye ve Irak'tan ülkeme olan mülteci akını 3 milyondur. Onları misafir ediyoruz. Biz onlara kapımızı Batılı ülkeler gibi kapamıyoruz da. Onların mali imkanları bizden çok daha iyi. Ama onlar kapılarından içeri sokmuyorlar. Girenler öyle ya da böyle giriyor.

Tabii buraya gelmeden önce arkadaşlarımla da bir istişare ederken Fildişi Sahili halkının ne deneli konuksever, ne denli sıcak olduğunu duymuştum dedim. Dün akşam geldiğimiz andan itibaren de gerçekten biz Fildişi Sahili'nde adeta ikinci evimize geldik. Bu ziyaret diplomatik ilişkilerimizin kurulduğu 1964'ten bu yana gerçekleşmiş olan önemli bir ziyarettir.

Sayın Vattara'nın ülkemizi ziyareti kapsamında birçok konularda istişarelerde bulunduk. Az önce imzalar atıldı. Çifte vergilendirmeyi ve vergi kaçakçılığına engel olmak için anlaşmayı imzaladık. Yatırımların karşılıklı teşviki ve korunmasına ilişkin anlaşmayı, savunma sanayi işbirliği anlaşmasını imzaladık. Savunma sanayi sektöründe artık Türkiye çok ciddi bir gelişim içerisindedir, bu konuda paylaşabileceğimiz çok şey var. Sağlık ve tıp işbirliğiyle ilgili anlaşmaları imzaladık. Dışişleri Bakanlığı arasında işbirliği yapılmasına ilişkin mutabakat muhtırası, karşılıklı arsa tahsislerine yönelik imzalar atıldı. Her iki ülke de şanına yakışır birer büyükelçilik binasına kavuşacaktır. Şehircilik alanına yönelik olarak işbirliği yapıldı, her türlü kadastral çalışmalarda adımlar atabiliriz.

Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Fildişi Sahili Cumhuriyeti Hükümeti arasında ikili işbirliği zaptı ki, bu TİKA protokolüdür. Son olarak telekomünikasyon düzenleme kurulları arasında mutabakat zaptı imzalandı. Bu ziyaretimiz vesilesiyle imzaları atarken, imzayı atmak kolay, aslolan bundan sonra bu işin takibidir. Bunları hayata geçirmektir. İmzayı at, rafa koy, sümenaltı et. Böyle çalışma olmaz. Yapacağımız çalışma birinci derecede bakan arkadaşlarımızın bu imzaları takip etmeleridir.

SORU-CEVAP

Soru: Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla ilgili yurtdışına çıkmadan önce yaptığınız açıklamaya CHP'den karşı bir açıklama geldi, ve bu sözlerin düzeltilmemesi halinde CHP'nin Anayasa Mutabakat Masası'na oturmayacağı açıklandı. Bu tutumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Erdoğan bu soruya şöyle cevap verdi: "Bu tutum üzerinde fazla konuşmaya gerek yok, CHP zaten Anayasa Mutabakat Masası'ndan çekilmedi mi? Orada duruyor mu? belki meclis başkanımızın son mektubu onlarda farklı bir düşünceye girmelerini sağlamış olabilir."

AYRINTILAR GELİYOR...

Cumhurbaşkanı Erdoğan gülerek cevap verdi "CHP orada duruyor mu ki?"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN