Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, BM ve 'ye 'yi etti

'nın sözcülüğünü yan , bu kez de BM ve AP'ye göndererek 'yi etti. Mektupta terör örgütü PKK'nın ortaya koyduğu yıkımdan, ahlaksızca bir yalanla devlet sorumlu tutuldu, sıkışan PKK terör örgütü için yardım istendi.

Giriş Tarihi: 1.3.2016 19:26 Güncelleme Tarihi: 1.3.2016 21:03
HDP, BM ve AP'ye Türkiye'yi şikayet etti
Basın Bürosu'ndan yılan yazılı açıklamada, mektubun Merkez Yürütme Kurulunun kararı ve Eş Genel Başkanlarının imzasıyla, BM Genel Sekreterliğine, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğine ve BM'ye bağlı kurumlara, Avrupa Parlamentosunun tüm parlamenterlerine ve Başkanlığına, Avrupa Komisyonuna, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterliğine, büyükelçiliklere ve yurtdışındaki siyasi partilere gönderildiği bildirildi.

ULUSLARARASI YALAN!


ta, 'nın bölgede kutsal mekanları, okulları, tarihi eserleri hiçbir ayrım yapmaksızın yakıp yıkmasından söz edilmediği gibi, söz konusu mekanların tahrip olmasıyla ilgili devlet suçlandı.

HDP'nin, yazdığı mektupta PKK nden bahsememesi de dikkat çekti.

AP ve BM'ye gönderilen, hayasızca yalanlarla dolu mektupta şu ifadeler yer aldı:


"Sur ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı, tam anlamıyla askeri bir lukaya dönüşmüş durumdadır. Sokağa çıkma yasakları anayasada ifade edilen yaşam hakkı, sağlık hakkı, eğitim hakkı, seyahat hakkı başta olmak üzere en temel hak ve özgürlükleri ifade eden ve devletin sorumluluğunu ortaya koyan maddelere de açıkça aykırıdır. Asker, polis ve birtakım paramiliter güçlerin ortaklığıyla yürütülen ablukada, insanlığın ortak inanç ve kültür mirası olarak kabul edilen kutsal mekânlar harabeye çevrilmektedir. UNESCO kültür mirası listesinde bulunan Diyarbakır Surları tank ve top atışlarıyla hasara uğratılmaktadır. Sur içinde bulunan 500 yıllık Kurşunlu Camii, Hasırlı Camii, 1700 yıllık Saint Mary Kilisesi, Surp Giragos Kilisesi ve Protestan kiliseleri, tahrip edilen ve kullanılamaz hale getirilen tarihi yapılardan sadece bir kaçıdır."

TERÖR ÖRGÜTÜ PKK'YA YARDIM ÇAĞRISI


PKK'nın bölgedeki ilçelerde sıkıştırılmasının ardından, teröristleri kurtarmak için yürüyüş, açlık grevi, oturma eylemi gibi her türlü yolu deneyen HDP, AP ve BM'ye yazdığı mektupta da pişkince teröristler için yardım istedi.

Mektupta şu ifadeler dikkat çekti:

"Tüm ulusal ve uluslararası demokratik kurum ve platformları, Sur'da yaşanan siyasi ve insani krize karşı açık bir şekilde tepkilerini ifade etmeye, Sur halkıyla dayanışmaya çağırıyoruz."

HDP PİŞMANLIĞI: İŞTE O ANKET!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HDP, BM ve AP'ye Türkiye'yi şikayet etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN