Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşsizlik maaşı 2016 yılında arttı

2016 yılında işsizlik maaşı arttı. Asgari ücrete yapılan zammın ardından işsizlik maaşının tutarı da arttırıldı. Haberimizden 2016 yılı güncel işsizlik maaşı tutarını öğrenebilirsiniz.

Giriş Tarihi: 3.3.2016 15:20 Güncelleme Tarihi: 3.3.2016 15:21
İşsizlik maaşı 2016 yılında arttı
Bu yıl çalışma yaşamında köklü değişiklikler yapmak için kolları sıvayan hükümet, çalışanların işsiz kaldığında en büyük güvencesi olan işsizlik maaşında yeni düzenlemeler için düğmeye bastı. Asgari ücretteki yüzde 30'luk artışa paralel olarak işsizlik maaşı tutarında da değişiklik olacak. Yapılacak düzenlemeyle sadece maaş tutarı değil, başvuru şartları da esnekleştirilecek. Böylece daha fazla kişi işsiz maaşından faydalanabilecek. Peki, işsizlik maaşı 2016'da ne kadar olacak?

2016 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

Yasa uyarınca işsizlik maaşlarında alt ve üst limitler yürürlükteki asgari ücrete göre belirleniyor. İşsizlik maaşı tutarı belirlenirken çalışanın son 4 aylık dönemdeki ortalama brüt kazancı baz alınıyor. Belirlenen oranın yüzde 40'ı tutarında işsizlik maaşı ödeniyor. Ancak, bağlanacak işsizlik maaşı, brüt asgari ücretin yüzde 80'ini aşamıyor. Yeni düzenlemeye göre işsiz kalan vatandaşın maaşında alt limit 509 liradan 659 liraya yükseldi, üst limit ise bin 19 liradan bin 318 liraya çıktı. İşsiz kalmadan önceki brüt maaşı 3 bin 300 lira ve üzerinde olanların işsizlik maaşı, 1 Ocak'tan geçerli olmak üzere 300 liraya kadar artacak. Geçtiğimiz yıl ocak-kasım döneminde 1 milyar 992 milyon lira tutarında işsizlik maaşı ödendi. İşsizlik maaşı tutarı 2013'te 1 milyar 272 milyon, 2014'te ise 1 milyar 658 milyon lira oldu.

İŞSİZLİK MAAŞI ŞARTLARI DEĞİŞİYOR

İşsizlik maaşında bir diğer önemli gelişme ise şartların değişmesi. Yeni dönemle işsizlik maaşında yararlanma süresi uzatılırken prim ödeme şartlarına esneklik getirilecek. Buna göre; işsizlik maaşından faydalanabilmek için 120 gün olan prim ödeme zorunluluğu 30 güne indirilecek, pek çok kişinin ortak sorunu "kendi kusuru dışında işten çıkarılma şartı" kaldırılacak, 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödenmesi şartı 100 güne indirilecek. Hem gün sayısının indirilmesi hem de kendi kusuru ile işten çıkanların da işsiz kaldıkları sürede işsizlik maaşında yararlandırılması konusu da masada bulunuyor.

MEVCUT SİSTEM İŞSİZLİK MAAŞI ŞARTLARI

Sosyal Güvenlik Kanunu'na göre çalışan herkes, hangi meslek grubundan olursa olsun işsizlik maaşından faydalanabilme hakkında sahip ancak bu hakkın elde edilebilmesi için bir takım şartlar var. Bu şatlardan ilki İşten çıkarıldıktan 30 gün içerisinde İŞKUR'a başvurmak. Aksi halde geciktirdiğiniz ayların maaşı için talepte bulunamıyorsunuz. Mevcut sistemde geçerli olan diğer şartlar ise şunlar; çalışanın kendi isteği ve kusuru dışında işini kaybetmiş olması, son üç yılda 600 gün sigorta priminin ödenmiş olması, işten ayrıldığı tarihten geriye doğru 4 ay yani 120 gün kesintisiz olarak çalışmış olması.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşsizlik maaşı 2016 yılında arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN