Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den hamlesi

Grup Başkanvekili Oktay Vural, terörle mücadeleyi haksız gösteren veya terör örgütüne destek olan fiil davranışlara ilişkin fezlekelerin biran önce karma komisyonda görüşülmesi ve TBMM Genel Kurulu'nun gündemine getirilmesi için TBMM Başkanlığına müracaatta bulundu.

Giriş Tarihi: 3.3.2016 18:38 Güncelleme Tarihi: 3.3.2016 18:51
MHP'den dokunulmazlık hamlesi
'li Vural, TBMM Başkanlığına ların kaldırılmasına ilişkin yaptığı başvuruda, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk Milletinin bölücü terör örgütünün saldırıyla karşı karşıya olduğunu belirtti. Buna karşı mücadelenin yürütülmekte olduğunu kaydeden Vural, "Kamu düzenini, bölünmez bütünlüğü ve milli egemenliği ortadan kaldırmaya yönelik bu terör saldırılarına karşı hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde hukuki ve siyasi meşruiyetle yürütülen bu mücadeleyi akamete uğratacak veya terörü meşrulaştıracak hiçbir girişimin meşru değildir" dedi.


"MECLİS'TE BİR İRADE OLUŞMASI GEREKMEKTEDİR"


TBMM üyelerinin göreve başlaması sırasında ettiği yeminin aleyhine tutum ve davranışlarla bölücü terörü ve terör örgütünü haklı çıkararak meşru terörle mücadeleyi haksız gösteren veya terör örgütüne destek olan fiil ve davranışların dokunulmazlık zırhı ile korunmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Vural şu ifadeleri kullandı:


"Bu çerçevede Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin çatısı altında bulunan milletvekilleri hakkında, terör örgütlerine üye olmak ve bu örgütlere yardım etmek gibi fiillerden dolayı hazırlanmış fezlekeler TBMM'de bulunmaktadır. Bu bakımdan bu konudaki isnatların yargı tarafından hukuki olarak sonuçlandırılması için Meclis'te bir irade oluşması gerekmektedir. Anayasa'nın 83 üncü maddesinde, 'Yasama dokunulmazlığı' düzenlenmiştir. Suç işlediği ileri sürülen milletvekillerinin yargılanması, Anayasanın 14 üncü maddesindeki durumlar hariç dokunulmazlığın Meclis tarafından kaldırılmasına bağlanmıştır. Bu çerçevede TBMM'de Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü'nün 131 inci maddesinde, bir milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması hakkındaki istemlerin TBMM Başkanlığınca, Anayasa ve Adalet komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyona havale edileceğini düzenlenmektedir. İçtüzüğün 132, 133, 134 ve 135'inci maddelerinde Karma Komisyonun görevleri ve çalışma usulleri belirlenmiştir. Söz konusu dosyaların TBMM Genel Kurulu tarafından dokunulmazlıklarının kaldırılması yönünde bir irade oluşması için Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden kurulu Karma Komisyon tarafından gündeme alınması hususunda Karma Komisyon üyelerimiz tarafından ekte sunulan müracaatlarının neticelendirilmesi hususunu arz ederim."


"İVEDİLİKLE RAPORLARIN HAZIRLANMALI"


Anayasa ve Adalet komisyonlarından kurulu karma komisyonun MHP'li üyeleri, Mersin Milletvekili Oktay Öztürk, İstanbul Milletvekili Celal Adan, Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak ve İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu'nun imzasını taşıyan müracaatta ise şu ifadelere yer verildi:


"İçtüzüğün 132, 133, 134 ve 135'inci maddelerinde Karma Komisyonun görevleri ve çalışma usulleri belirlenmiştir. İçtüzüğün 133 üncü maddesinde; 132'nci madde hükümleri kapsamında Karma Komisyon tarafından görevlendirilecek Hazırlık Komisyonunca düzenlenecek Komisyon Raporu'nun dokunulmazlığın kaldırılması şeklinde olması halinde, Genel Kurul'da görüşüleceğini hükme bağlanmıştır. Bu çerçevede yukarıda bahsedilen bölücü terörle ilgili Karma Komisyonda dokunulmazlıkların kaldırılması istemli çok sayıda dosya bulunmaktadır. Bu dosyaların ivedilikle ele alınarak sonuca ulaştırılarak TBMM Genel Kurul gündemine alınması gerekmektedir. Sonuç olarak Karma Komisyonda bulunan ve yukarıda izah edilen nitelikteki dokunulmazlığın kaldırılması istemli dosyalar ile ilgili olarak öncelikle ve ivedilikle raporların hazırlanarak dokunulmazlığın kaldırılması şeklindeki raporların görüşülmek üzere TBMM Genel Kurulu'na sunulması için Karma Komisyon gündemine alınmasını ve görüşme yapılmasını arz ve teklif ederiz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MHP'den dokunulmazlık hamlesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN