Türkiye'nin en iyi haber sitesi

5 HDP'li ye terör fezlekesi

Giriş Tarihi: 5.3.2016
5 HDP'li ye terör fezlekesi

Sözde özerklik isteyen HDP eş başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ ile vekiller Irmak, Önder ve Kürkçü hakkında fezleke hazırlandı. Beş vekilin "terör örgütüne üye olmaktan" dokunulmazlıklarının kaldırılması isteniyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Gerekli adımlar atılmalı. Vatana, millete ihanetten daha büyük bir krizi olabilir mi?" dediği HDP milletvekillerinin dokunulmazlıkları ile ilgili yeni bir süreç gündemde. Eylemleri ya da açıklamalarıyla kamuoyunda büyük tepki yaratan, açıkça terörü destekleyen HDP'lilerin dokunulmazlık dosyaları öncelikli olarak ele alınacak. HDP'nin 59 milletvekilinden 41'i hakkında, terör suçları nedeniyle TBMM'de bekleyen fezleke bulunuyor. Eş başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da çok sayıda dosyası Anayasa-Adalet Karma Komisyon gündeminde bekliyor.

AK PARTİ TAVAN YAPARKEN, HDP DİPTE

AÇIK DESTEK KRİTERİ


Bu çerçevede hangi vekillerin dokunulmazlığının kaldırılacağı konusunda kriterler belirlenecek. Bu kriter de "teröre açıkça destek vermek" olacak. 41 milletvekilinin tamamı için değil, kamuoyunda eylem ve açıklamaları ile infial yaratan, teröre yardım yataklık yapan isimlerin dokunulmazlıklarının kaldırılması için süreç başlatılacak. Bu gruba terör örgütü PKK'ya silah alırken görüntüleri MOBESE kameralarına yansıyan HDP'li Faysal Sarıyıldız, Ankara'da 29 masum insanın şehit olmasına yol açan terör saldırısını yapan canlı bombanın baba evine taziyeye giden Tuba Hezer ve bulunduğu evde yapılan aramada dört teröristin gözaltına alındığı Ferhat Encü'nün gireceği belirtiliyor. Hezer ve Encü ile ilgili fezlekeler henüz TBMM'ye sunulmadı. Ulaştığında ise gerekli işlemler yapılacak. Anayasa- Adalet Karma Komisyonu'nun hazırlık komisyonlarının çalışmalarına göre bu üç isme yenilerinin de eklenebileceği belirtiliyor.

ÖZ YÖNETİM FEZLEKERİ
Adalet Bakanlığı, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Olağanüstü Genel Kurulu'nda sözde özerklik ilanına ilişkin yaptıkları konuşma nedeniyle HDP eş başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ile milletvekilleri Selma Irmak, Sırrı Süreyya Önder ve Ertuğrul Kürkçü hakkında hazırlanan fezlekeleri de Başbakanlık'a gönderdi. "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek, silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlamalarıyla dokunulmazlıkların kaldırılması talep edilen fezlekeler, buradan da TBMM'ye sevk edilecek. Bu arada Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da "Şu ana kadar bakanlığımız toplam 347 fezleke sundu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 HDP'li ye terör fezlekesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN