Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Beş sene önce söylediklerimiz şimdi anlaşılıyor"

, "Beş sene önce söylediklerimiz şimdi anlaşılıyor. Üç sene önce önerdiklerimiz bugün Birliği ve dünyada kabul görmeye başladı. Neden? Sorunun ucu kendilerine dokunmaya başladı. Güvenli bölge derken, Türkiye için mi güvenli bölge istedik" dedi.

Giriş Tarihi: 5.3.2016 20:03 Güncelleme Tarihi: 5.3.2016 20:23
Beş sene önce söylediklerimiz şimdi anlaşılıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda 2016 Bütçe Kanun Tasarısı ve 2014 Kesin Hesap Tasarısı görüşülüyor. Genel Kurul sekizinci turunda Dışişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı ve Üniversitelerin bütçeleri görüşüldü.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin kuzeyinde Ukrayna, Kırım ve güneyinde , Irak sorununu olduğu belirterek, Güney Abhazya, Karabağ sorunlarının bölgede dondurulan sorunlar olduğunu ifade etti. Çavuşoğlu, "Türkiye hiç bir zaman çatışmanın taraf olmadı. Suriye'de Türkiye çatışmanın önlenmesi için görüşlerini paylaştı. Ver sene önce söylediği ile bugün söylediği arasında çelişki yok. Beş sene önce öngördüklerimiz maalesef gerçekleşti. 400 bin insanın bir rejim tarafından ya da terör örgütleri tarafından öldürülmesini kim isteyebilir? Bu kadar insanın evini terk etmesini kim isteyebilir? Bize gelen 3 milyon Suriyeli ve Iraklı söylemiyoruz. Suriye'nin içinde 8 milyon insan evini terk etmek zorunda. Irak'a üç tane kampı niye kurduk? Irak'ta da aynı sorunlar var. 200 binden fazla Iraklı kardeşimiz Türkiye'de yaşıyor" ifadelerini kullandı.

Beş sene önce ülkenin siyasetini eleştirmenin o ülkenin içişlerine karışmak olmadığını belirten Çavuşoğlu, "'Bu rejim çatışmaları durmazsa, terör örgütleri ortaya çıkar' dedik. Terör örgütleri ortaya çıkmaya başladı. DAEŞ diye bir terör örgütü mü vardı üç dört sene önce? El Nusra diye terör örgütü mü vardı? PKK'nın uzantıları vardı ama YPG diye bir terör örgütü mü vardı? Bir rejimin kendi insanını öldürmeye başlamasından sonra ortaya çıkan sorunlar. Bunların sorumlusu Türkiye mi? Bunları. Çözülmesi için her zaman doğruları söyledik ve söylemeye devam edeceğiz. Beş sene önce söylediklerimiz şimdi anlaşılıyor. Üç sene önce önerdiklerimiz bugün Birliği ve dünyada kabul görmeye başladı. Neden? Sorunun ucu kendilerine dokunmaya başladı. Güvenli bölge derken, Türkiye için mi güvenli bölge istedik" dedi.

Irak'ta da ciddi sorunlara işaret eden Çavuşoğlu, "Irak gibi bir ülkenin yüzde 30'unu bir terör örgütü işgal etmiş. Bunun sorumlusu Maliki yönetimi. Zamanında Maliki'yi niye eleştirdik. Mezhepçilikten dolayı. İran'ın güdümünde Irak'ı bölecekti. Bir terör örgütü bir ülkenin yüzde 30'unu Nasıl işgal edebiliyor? Çünkü tek yapılı bir ordu, güç Şii milisler. 70 bin Şii milis Musul'u yarım günde terk etti. Biz mezhepçiliğe karşıyız. Bu politikaların o ülkeyi bir yere götüreceğini söylemek, o ülkelerin içişlerine karışmak değil ki. İnsan hakları ile ilgili meselelerde Avrupa Birliği, diğer kurum ve ülkeler Türkiye'de bir sorun olduğu zaman eleştiri yapabiliyorsa Türkiye'nin de aynı hakkı vardır" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Beş sene önce söylediklerimiz şimdi anlaşılıyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN