Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İmzacı ‘hoca’lara sınavı

Teröre destek niteliğindeki bildiriyi imzalayan akademisyenlere " sizce terör örgütü mü?" sorusu da yöneltildi.

Giriş Tarihi: 5.3.2016 07:04 Güncelleme Tarihi: 5.3.2016 07:41
İmzacı ‘hoca’lara PKK sınavı
"Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yayımladığı bildiriyi imzalayan 733 akademisyenle ilgili soruşturma dosyaları İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde toplandı. Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Başsavcı Vekili İrfan Fidan tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde ifade işlemlerine de başlandı. Dosyayı yürütmek üzere İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü bünyesinde deneyimli polislerden oluşan özel bir ekip kuruldu. 10 kişiden oluşan özel ekip, hafta başından itibaren ifade işlemlerine başladı. Akademisyenlerin peyderpey ifadeye davet edilecekleri belirtildi.

HAİN BİLDİRİ DESTEĞİNE HAKARET FEZLEKESİ

İFADELER ALINMAYA BAŞLANDI


Fidan, 733 akademisyen hakkındaki soruşturmayı "Teröre yardım ve terör örgütü propagandası yapmak" suçlamaları çerçevesinde yürütüyor. Akademisyenlere Fidan tarafından ders niteliğinde sorular soruluyor.

İŞTE O 15 SORUDAN DiKKAT ÇEKENLER!

PKK sizce terör örgütü mü?

Bildirinin yayımlanacağını önceden biliyor muydunuz?

Bildiriyi imzalamadan önce okudunuz mu?

Bildiriyi KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Bese Hozat'ın 'tüm aydın ve demokratik çevrelere Kürtlere öz yönetim ilanlarına sahip çıkma' çağrısı üzerine mi imzaladınız?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti sizce katliam mı yapmaktadır?

İmzaladığınız metinde geçen 'bu suça ortak olmayacağız' ifadesinden kastınız nedir? Terörle mücadele eden güvenlik güçleri 'suç' mu işliyor?

Bildiride geçen 'açlığa ve susuzluğu mahkum etmekte, yerleşim yerlerine savaşta kullanılacak ağır silahlarla saldırarak yaşam hakkı özgürlük ve güvenlik hakkı işkence ve kötü muamele yasağı başta olmak üzere anayasa ve taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alınmış olan hemen tüm hak ve özgürlükleri ihlal etmektedir' ibarelerinde belirtilen hakkı kem engellemekte kim bu ihlalleri yapmaktadır?

İmza attığınız için pişman mısınız?

Kaynak: Akşam

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmzacı ‘hoca’lara PKK sınavı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN