Türkiye'nin en iyi haber sitesi

353 milyon liralık himmeti yediler

Kayyum atandıktan sonra faaliyetleri durdurulan Koza, 7 yılda topladığı 353 milyon TL "kâr payını" dağıtmak yerine, zarardaki medya şirketlerine transfer ederek buharlaştırdı

Giriş Tarihi: 7.3.2016
353 milyon liralık himmeti yediler
Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) finans sağladığı iddiasıyla kayyum atanan İpek-Koza Holding bünyesindeki Bugün TV, Kanaltürk, Millet ve Bugün gazetelerinin kapatılmasına yol açan zarar raporu bilançosu dudak uçuklattı. Sürekli zarar ettiği belirlenen medya kuruluşlarının, halka açık şirketlerin kâr payıyla finans edildiği belirlendi. Küçük hissedarların zararına yol açan finansmanın 7 yıllık bilançosunun ise 353 milyon 153 bin 856 TL olduğu tespit edildi.

353 MİLYON TL ÇALDILAR

Zarardaki medya şirketlerinin hiçbir zaman kâr etmediği ve sürekli öz sermayesini tüketen bu şirketlere yapılan kazanç aktarımının, 2008-2015 yılları arasında toplamda 353 milyon 153 bin 856 TL'yi bulduğu kaydedildi. Böylece küçük hissedarlara kâr payı olarak dağıtılması gereken bu tutarın sürekli zarar eden medya şirketlerine aktarıldığı, hissedarların zarar etmesine yol açıldığı tespit edildi. Yapılan uygulamaların 6362 Sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 21 ve 110'uncu maddelerinin ihlaliyle, örtülü ve zararlandırıcı kazanç aktarımı niteliği taşıdığına da dikkat çekildi. Mahkeme kararıyla kayyum atanan grup şirketlerinin faaliyetlerine, "zarar durumu" nedeniyle 29 Şubat'ta son verilmişti. Ancak Paralel Yapı, medya şirketlerinin zarar etmediğini iddia ederek kasıtlı olarak şirketlerinin batırıldığı yönünde algı operasyonu yapmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
353 milyon liralık himmeti yediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN