Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu: Mühür vurduk

Başbakan Davutoğlu, "İstanbul yerin altından ve üstünden, 6 kez 2 kıtayı bağlayan şehir olacak. Ülkemiz için iftihar projesi... Bu son parçayla gönülleri de birleştiriyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 7.3.2016
Davutoğlu: Mühür vurduk
İstanbul için tarihi bir gün yaşandığını vurgulayan Başbakan Ahmet Davutoğlu ise törende şunları söyledi: "Bir gurur tablosu ile karşı karşıyayız. Emeği geçenlere ve bu tür projelere öncülük eden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a Türk milleti adına teşekkür ediyorum. Her taşı Türk milletine emanet olan İstanbul, 3. köprü ile üzerindeki yüklerden büyük bir kısmını atmış olacak. Tarihi dokuya ve İstanbul'un merkezi hattına herhangi bir trafik yükü olmadan transit geçecek araçlar, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü kullanarak, yollarına devam edecek. Böylece İstanbul yeryüzünün üstünde üç köprü, yerin altında da Avrasya, Marmaray tünelleri ile Melen projesini de dahil edersek 6 kez 2 kıtayı birleştiren bir şehir olacak. Bu gelecek nesiller açısından önemli bir proje. Ülkemiz için de bir iftihar projesi."
ERDOĞAN 3. KÖPRÜDEN MAKAM ARACIYLA DA GEÇTİ

DÜĞÜNLER KÖPRÜ ÜSTÜNDE...
Başbakan sözlerine şöyle devam etti: "Avrupa ile Asya'yı birleştiren dünya ölçeğinde ve bir ilk niteliği taşıyan bir köprüden bahsediyoruz. Tarihe Asya ile Avrupa arasındaki büyük yolculuğuyla mührünü vuran milletimiz bugün kendi mühendisleri, kendi işçileri ve zihin bereketiyle bir kez daha mührünü vuruyor. Bu mührümüzü daim eylesin. Son olarak buraya geldiğimizde firma ile anlaşmamız çerçevesinde o gün evlenmeyi düşünen bütün işçilerimizin düğünü köprü üzerinde yapılacak. Bu son parça aynı zamanda gönülleri de birleştiren ilk parça olacak."

BAKAN YILDIRIM: BENZERİ YOK

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da Cumhuriyet tarihinin en önemli altyapı projeleri arasında gösterilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün birleştirme töreninde yaptığı konuşmada, "Tabliye genişliği dünyada en geniş asma köprü... Yaklaşık 60 metre. 10 şerit var. Üzerinden demiryolu geçen bu kadar açıklıkta ilk asma köprü olma özelliği var. Bir ilk olma özelliği daha var, 3 yıldan kısa sürede dünyada tamamlanan başka bir köprü yok" diye konuştu.

3.KÖPRÜ'DE SON TABLİYE YERLEŞTİRİLDİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu: Mühür vurduk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN