Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gongu eşitlik için çaldılar

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Borsa İstanbul’u Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Bakan Sema Ramazanoğlu açtı. Gongun çalınmasının ardından Emine Erdoğan, günün anlam ve önemine dair bir konuşma yaptı.

Giriş Tarihi: 8.3.2016 09:53 Güncelleme Tarihi: 8.3.2016 14:50
Gongu eşitlik için çaldılar

Kadınlarımızın üniversitelerin yönetim kademelerinde etkin bir şekilde varolmalarını isteriz. İş dünyasında kadın varlığına bakacak olursak istihdam oranının yüzde 27.5'e yükseldiğini görüyoruz. Kadınların işgücüne katılma oranı ise 8,3 puanlık bir artış göstermiştir. Kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık yapılarak KOBİ kredileri için yüzde 85 kefalet oranı planlanmıştır. Dünya nüfusunun yüzde 49'unu kadınlar oluşturmukta. Kadınların özel sorumlulukları hesaba katılmadan sağlanan eşitlik bazı eşitsizlikler doğurabilir.

Doğuma bağlı yarı zamanı çalışma imkanı ve babalık izni kadınlarımızın hayatını iyileştirecek düzenlemelerdir. Türkiye 1934'de dünyada kadınların seçme ve seçilme hakkı kazandığı ilk ülkelerden biridir. Bu Cumhuriyetin en önemli kazanımlardan birisidir. Bir ülkenin tarihinde kazanımlar olduğu gibi elbette uygulama sorunları da vardır. Başörtülü kadınların seçilemesi 80 sene sonra olmuştur. Kazanımlarıyla, sorunlarıyla olan geçmiş hepimizin ortak geçmiştir. Cumhuriyet yaşadığımız coğrafyanın umut kaynağıdır, hepimiz için bir değerdir. Kadın lehine önemli ilerlemeler kaydetmiş bulunmaktayız. inşallah milletçe elele vererek bunları daha da arttıracağız.

Borsa İstanbul'da gong kadın erkek eşitliği için çaldı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gongu eşitlik için çaldılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN