Savaşsız bir gelecek

Giriş Tarihi: 9.3.2016
Savaşsız bir gelecek

Türkiye ile Yunanistan arasındaki görüş ayrılıklarının işbirliğine engel olmadığını söyleyen Başbakan Davutoğlu: Savaş gibi kavramları literatürümüzden çıkaracağız. Yeter ki dostluğumuz baki olsun

Başbakan Ahmet Davutoğlu dün Türkiye-Yunanistan 4. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı kapsamında Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'la bir araya geldi. Başbakanlık İzmir Ofisi'ndeki buluşmayı yerli ve yabancı 200 basın mensubu takip etti. Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Çipras'la birlikte ortak basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, önemli mesajlar verdi:
Türkiye ve Yunanistan psikolojik eşiği aştı. En önemlisi bu. Görüş ayrılıklarımız var, ancak bu işbirliğine engel değil. Var olan konuları rahatlıkla konuşabilir durumdayız.
Gerek Ege sorunlarında, gerek Kıbrıs'ta çözüme çok yakınız. Birlikte güçlü irade sergileyerek bu on yılların biriktirdiği sorunları aşıp, Doğu Akdeniz ve Ege'yi çekim merkezi haline getirebiliriz.
Ege'deki sorunları çözmek için önemli mesafe alındı. Sorunu çözmek için istikşafi görüşmeler başta olmak üzere tüm araçları kullanıyoruz.
(Yunanistan) Sizin için hava sahası ihlali gibi görünen şey, Türk Hava Kuvvetleri için kendi hava sahası olarak gördüğümüz alanlar. Bu sorunları çözeceğiz. Mümkün olan en az karşı karşıyla geliş, kilitleme gibi veya burada çok uçma gibi konuları birlikte ele alıyoruz. Bunları minimize edeceğiz.
Ne Türkiye'nin Yunanistan'a savaş yapma gibi bir isteği, arzusu, iradesi vardır, ne de Yunanistan'ın Türkiye'ye dönük hırsı vardır.
Artık savaş sözünü bile literatürümüzden çıkarıp, Doğu Akdeniz ve Ege'yi bir dostluk havzası haline getirmeliyiz. İhtilafı ve savaş gibi kavramları ilişkilerimizden çıkarmaya bu anlamda hazırız. İhtilaf sebebi olan hususları devreden çıkartır, savaşı da bu kavramları da gündemimizden her zaman düşürürüz, yeter ki dostluğumuz baki olsun.
Türkiye ile Yunanistan arasında çok büyük iş imkanları var. THY yetkilileriyle, Yönetim Kurulu Başkanı ile temas kurduk, inşallah Ankara ile Atina arasındaki uçuşlar en kısa sürede başlayacak. İki dost, komşu ülke arasında havayolu ulaşımının olmaması kabul edilebilecek bir durum değil.
İzmir ile Selanik arasında feribot seferlerinin başlaması için altyapı çalışmalarımız tamamlanıyor. İnşallah iki güzel Ege şehri birbirine tarihte olduğu gibi bugün de doğrudan bir hat ile bağlanacak.
İki ülke arasındaki 6 milyar dolarlık ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkması için imkanları değerlendireceğiz.
Yunanistan ile aramızda bütün işbirliği alanlarını taçlandıracak şekilde, ders kitaplarımızın gözden geçirilmesi dahil kültür ve eğitimde ortak bir perspektifle ortak bir tarih yazımı konusunda çalışmalar yürütüyoruz.
Ege'yi masumların hayatlarını kaybettiği bir dram denizi değil, aksine Türkiye ile Yunanistan arasında mutluluğun paylaşıldığı bir deniz olarak görmek istiyoruz.
(AB ile) Vize muafiyeti haziranda başlayacak. En kısa zamanda ilgili yasaları çıkarmalıyız.
Zirvenin ardından yayımlanan bildiride, Türkiye'nin AB üyeliğinin iki ülke için taşıdığı öneme dikkat çekildi. Davutoğlu, Türk-Yunan İş Forumu'nda yaptığı konuşmada da "Kaderimiz aynı. Ya beraber düşeceğiz, ya beraber yükseleceğiz" ifadesini kullandı.

"Biz mültecilere yasal yollarla Avrupa'ya gitme yolunu açmak istiyoruz"

"TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİ ÖNEMLİ"

Yunanistan Başbakanı Çipras konsey toplantısıyla iki ülke arasındaki ilişkilerin ileriye götürülmesi alanında ortak noktalar keşfedildiğini belirterek, "Örneğin enerji, doğalgaz konusunda önemli işbirlikleri için çalışacağız" dedi. Türkiye'nin AB üyeliğini Yunanistan olarak her zaman desteklediklerine de dikkat çeken Çipras, "Türkiye'nin üyeliği, hem demokratik reformlar için, hem de bölgemiz için önemlidir" dedi. Suriye'deki ateşkesin devam etmesi gerektiğini de kaydeden Çipras, Türkiye ve Yunanistan'ı etkileyen mülteci krizi konusunda da "Onbinlerce göçmenin Avrupa'ya göçünün nedeni Yunanistan ve Türkiye değil. İki ülke sığınmacı krizinin sorumlusu değil" ifadesini kullandı.

ÇİPRAS'LA GÜLLÜ ZİRVE

Davutoğlu ve Çipras, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla karşılamada kadın muhabirlere kırmızı gül verdi. Bir kadın gazetecinin makinesini alan Davutoğlu bazı basın mensuplarını, Çipras da Davutoğlu ve çevresindeki kadın gazetecileri fotoğrafladı.

Başbakan Davutoğlu, yarım asırdan fazla süredir İzmir'i ziyaret eden ilk Yunan Başbakanı olan Çipras'ı çok sıcak karşıladı. İkili, zirvenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savaşsız bir gelecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN