Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Terörü kutsayan Meclis'te olamaz"

Giriş Tarihi: 10.3.2016
Terörü kutsayan Meclis'te olamaz

Başbakan Davutoğlu: Kürsü dokunulmazlığı demokrasinin olmazsa olmazıdır. Ancak ortak vicdanı rahatsız eden ve teröristleri kutsayanların tutumları dokunulmazlık içinde değerlendirilemez

Başbakan Ahmet Davutoğlu Savunma Sanayii İcra Komitesi sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Davutoğlu HDP milletvekillerinin Meclis'teki fezlekeleri hakkında değerlendirmelerde bulunarak şunları söyledi:

DOKUNULMAZLIKLAR:
Kürsü dokunulmazlığı demokrasinin olmazsa olmaz şartlarındandır. Meclis kürsüsünde herkes fikrini açıkça ifade etme özgürlüğüne sahiptir. Ama bu kürsü, dokunulmazlığı istismar edilerek maşeri vicdanı, toplumumuzun temel değerlerini ve özellikle son dönemde terörle verilen mücadelede ortaya çıkan ortak vicdanı rahatsız eden ve teröristleri kutsayan, yapılan eylemleri mazur gören, 29 canımızı kaybettiğimiz bir saldırıdan sonra dahi bu tavrını sürdürenlerin tutumlarının dokunulmazlık içinde değerlendirilmesi mümkün değil.

MUHALEFETE MESAJ:
Önemli olan, Türkiye'de belli ilke ve değerlerin demokratik değerler olarak yerleşmesi. Hepimiz demokratik özgürlük alanlarını kullanma konusunda hiçbir sınır görmemeliyiz. Ama hepimiz demokrasinin de içinde yaşayacağı güvenlik ve huzur ortamının sağlanması ve terörle mücadele konusunda ortak tavırda buluşmalıyız. Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün ayrıca Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'yu Çankaya Köşkü'nde ağırladı. İkili, bölgesel meseleleri ele aldı. Bu arada AK Parti yarın yeni anayasa konusunda izlenecek yol ve HDP'li vekillerin dokunulmazlık konusunu görüşmek için MKYK ve MYK'yı topluyor.
BAŞBAKAN DAVUTOĞLU "SAVUNMA SANAYİİNDE YERLİ ÜRETİME AĞIRLIK VERECEĞİZ"

'TERÖRE ASLA TAVİZ VERMEYELİM'
Meclis Genel Kurulu'nda 13 gündür devam eden maraton sona erdi ve 2016 bütçesi 129 ret oyuna karşı 301 oyla kabul edildi. Başbakan Davutoğlu, muhalefet partilerine yeni anayasanın yazımı, içtüzük değişikliği, 1 Mayıs'a kadar AB uyum yasalarının çıkartılması konularında birlikte çalışma çağrısı yaptı. Davutoğlu, terör için de "gelin yek vücut olalım. Bu kürsüde her şeyi söyleyelim. Ama asla teröre taviz vermeyelim. İnşallah Türkiye'nin her yerinde demokratik hukuk devleti kuralları ve kamu düzeni egemen olacak. Hiçbir il, ilçe, vadide herhangi bir silahlı güce asla izin verilmeyecek" dedi.

TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELİĞİ FEZLEKELERİ MECLİS'TE
Başbakanlık, HDP eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile sözde öz yönetim ilan edilen toplantıda yer alan HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Hakkari Milletvekili Selma Irmak ve Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkındaki dokunulmazlıkların kaldırılmasını içeren fezlekeleri TBMM Başkanlığı'na sundu Demirtaş, Yüksekdağ ve 3 HDP'li milletvekili ile ilgili fezlekeler Anayasa-Adalet Karma Komisyonu gündeminde yerini aldı. Böylece Meclis'te bekleyen dokunulmazlık dosyası sayızı 453'e yükseldi. Karma Komisyonu'nun dokunulmazlığı kaldırma kararı vereceği dosyalardan birinin de bu olabileceği belirtiliyor. 26 Aralık 2015'te yapılan DTK Olağanüstü Genel Kurulunda sözde "öz yönetim" ilanına ilişkin yaptıkları konuşma nedeniyle Diyarbakır Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında, "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" ve "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlamasıyla yargılanmaları için HDP'liler hakkında fezleke hazırlamıştı.

BAŞBAKAN 9 YASA İÇİN MUHALEFETE GİDECEK
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, haziranda vize muafiyeti için 9 yasanın Meclis'ten geçmesi için muhalefete destek çağrısı yaptıktan sonra, önümüzdeki günlerde liderlere gitmesi bekleniyor. Başbakan Davutoğlu bu kez muhalefetin kapısını, Avrupa Birliği yasaları için çalmaya hazırlanıyor. Haziran ayı içinde vize muafiyetinin gerçekleşmesi için nisan sonuna kadar da dokuz yasanın hayata geçmesi gerekiyor. Başbakan Davutoğlu'nun daha önce açıkladığı ve haziran ayına kadar yasalaşması gereken yasalar şöyle:
Meclis'te görüşmeleri yarım kalan en önemli yasalardan bir tanesi 'Kişisel Verilerin Korunması' kanunu. Muhalefet partileri söz konusu düzenlemeye karşı çıktığı için, görüşmelerine ara verildi. Muhalefet fişlemeye neden olacağı tepkisiyle bütçe sonrasına bırakıldı. Hükümet tasarının sorunsuz yasalaşabilmesi için muhalefet partileri ile temas halinde. Olabilecek değişiklikler ise Genel Kurul aşamasında yapılması bekleniyor.
İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Yasası, esnek çalışmaya ilişkin yasa, istihdam bürolarının kurulmasını öngören düzenleme, uluslararası sözleşmelere taraf olunmasına dair yasalar, siber suçlarla mücadele, kolluk gözetim komisyonu kurulması, siyasi etik düzenlemeleri, Avrupa Birliği çerçevesinde de uluslar arası sözleşmeler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Terörü kutsayan Meclis'te olamaz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN