Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'AYM, bu kararıyla anayasayı çiğniyor'

Adalet Bakanı Bozdağ: Hepimiz bu hukuk cinayeti karşısında AYM'ye 'Gerekçelerin yanlış, delil değil, esas değerlendirmesi' demeliyiz. AYM, anayasayı çiğniyor

'AYM, bu kararıyla anayasayı çiğniyor'
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ dün İzmir'in Çeşme ilçesinde Adalet Bakanlığı ve Türkiye Adalet Akademisi'nce düzenlenen Hâkim- Cumhuriyet Savcılarının Meslek Öncesi ve Meslek İçi Eğitim Çalıştayı'na katıldı. Bakan Bozdağ'ın burada yaptığı konuşmada Anayasa Mahkemesi'nin Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili kararını eleştirdi:

BAL GİBİ DELİL İNCELEMESİ:
Sayın Anayasa Mahkemesi Başkanına da buna imza atanlara da soruyorum. Bunun Türkçesi bal gibi delil incelemesidir, bal gibi ilk derece mahkemesinin yerine geçip, esas incelemesi yapmaktır. Mahkemenin buna hakkı yok. Anayasa, AYM'ye böyle bir hakkı vermemekte. Kararda mahkeme yaptığı yanlışı düzeltmek için epey çırpınıyor, adeta kıvranıyor. Bu yanlışı nasıl izah edeceğinin çabasını görüyorsunuz, tarihi görüyorsunuz. Ama, bu çaba izah etmeye yetmemiş, esasında hukuku, anayasayı nasıl çiğnediklerini kendi kararları içerisinde ortaya koymuşlar.

Adalet Bakanı Bozdağ "Bu hukuk cinayetidir"

11 MADDEDE AYM NE YAPTI, NE YAPMALI?
AYM SÜPER MAHKEME DEĞİL:
AYM ilk derece mahkemesi değildir, temyiz mahkemesi hiç değildir, süper temyiz mahkemesi hiç ama hiç değildir. Yetki alanını genişletmeye böyle devam ederse Türkiye'de önümüzdeki yıllarda çok ciddi bir hukuksal sorunumuz, tartışmamız daha olacaktır. Türkiye'yi böylesine gereksiz tartışmalara kimsenin itmemesi gerekiyor. Bu gidişle AYM kendisini daha fazla tartışılır hale getirecek. Anayasa hükümlerini çiğnemesi nedeniyle de daha fazla eleştiriye muhatap olacaktır. Umarım bundan sonraki süreçte kamuoyunun bu değerlendirmelerini Mahkeme üyelerimiz daha fazla dikkate alır.
AYDIN ÜNAL "AYM HUKUKU KATLETMİŞTİR"
SİYASALLAŞMA BÜYÜK TEHLİKE:
Mahkeme, kararının gerekçesini basın yoluyla açıklamaya çalışınca 'Eyvah, yine mi yanlış karar' diyorum. Karar eksikse, yanlışsa onlarca sayfa basın açıklaması yapın, bu kararlarınızdaki yanlışlığı ve eksikliği düzeltmez, milletin eleştirisini de ortadan kaldırmaz. Yargıtay Yargıtay gibi, AYM de AYM gibi olacak, kimse kimsenin yetkisine müdahale etmeden, herkes anayasa ve yasaların çizdiği sınır içinde görevini yaptığı zaman eminim ki milletimiz bundan büyük mutluluk duyacak. Yargının siyasallaşması, hepimiz için, en başta da yargıç ve cumhuriyet savcılarımız için en büyük tehdit ve tehlikedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'AYM, bu kararıyla anayasayı çiğniyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN