Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhuriyet gazetesi o polisi hedef gösterdi

Cumhuriyet Gazetesi’nin DHKP-C’yi kaynak göstererek Berkin Elvan’ın faili bulundu yönündeki bir polis memurunu hedef gösteren yalan haberine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan tokat gibi yanıt geldi. DHPK-C yandaşı avukatlardan aldıkları bilgiyi haberleştirerek algı operasyonuyla soruşturmanın seyrini değiştirmeyi amaçlayan Cumhuriyet Gazetesi’nin DHKP-C ile işbirliğini bir kez daha ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 11.3.2016 18:02
Cumhuriyet gazetesi o polisi hedef gösterdi
Devlet karşıtı yayınlarıyla ve casusluk haberleriyle gündemden düşmeyen Cumhuriyet, bu kez de DHKP-C ile ortak bir algı operasyonuna imza atarak soruşturmada ifade veren bir polisi hedef göstererek failin bulunduğunu haberleştirmişti. DHKP-C yandaşı Halkın Hukuk bürosu tarafından paylaşılan bilgiyi haberleştiren gazetenin internet sitesi, bir polis memurunu da fotoğraflarıyla ifşa ederek terör örgütüne hedef gösteren Cumhuriyet'e ve paralel medya organlarına İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu'ndan yazılı açıklama geldi.

"HEDEF GÖSTEREN YAYINLAR YAPILDI"

Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edilmesinin ardından yaptığı haberlerle de örgütle dirsek teması açıkça ortaya çıkan Cumhuriyet'in o haberi için Başsavcılık tarafından yapılan o açıklama:

"Kamuoyunda 'Berkin Elvan' soruşturması olarak bilinen soruşturma ile ilgili olarak son zamanlarda bazı basın yayın organları ile sosyal paylaşım ağlarında, soruşturmanın tamamlandığı ve olay failinin bulunduğu ancak dava açılmadığı şeklindeki asılsız, gerçekle bağdaşmayan, tamamen kamuoyunu yanlış yönlendirmeye yönelik haberlerin yapıldığı gözlenmektedir. Algı oluşturma amacı açık olan bu yayınların soruşturmayı yanlış yönlendirme ve adli yargıyı eti altına almaya çalıştığı değerlendirilmektedir" denildi. Söz konusu raporlar medya ve sosyal paylaşım ağlarında da yayınlanmış olup, soruşturmanın geldiği aşama itibari ile ortaya çıkan yeni olay failinin kimliğinin tespit çalışmaları titizlik ve ivedilikle sürdürülmektedir. Soruşturma sonuçlandırıldığında kamuoyu ile paylaşılacaktır. Buna rağmen bazı basın-yayın organlarında ve sosyal medyada masumiyet ilkesi ile bağdaşmayan, kişileri hedef gösteren, kamuoyunu ve soruşturmayı yanlış yönlendirme amacına matuf olduğu değerlendirilen yayınlar yapıldığı anlaşılmıştır. Bu nedenle Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından devam eden soruşturma ile ilgili yapılacak açıklamalar dışında yazılı ve görsel medya ile sosyal paylaşım ağlarında yapılan kamuoyunu yanlış yönlendirme amacı taşıyan asılsız, gerçek dışı ve bir kısım kasıtlı yapıldığı anlaşılan açıklamalara itibar edilmemesi kamuoyuna saygıyla duyurulur."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhuriyet gazetesi o polisi hedef gösterdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN