Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terör pusuda gençlere sahip çıkmalıyız

Giriş Tarihi: 14.3.2016
Terör pusuda gençlere sahip çıkmalıyız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyanet Vakfı'nın Uluslararası İyilik Ödülleri töreninde konuştu: Terör örgütlerinin pusuda beklediği bu dönemde, çocuklarımıza daha fazla sahip çıkmalıyız. Bizim medeniyetimizin olduğu yerde DAEŞ, PKK, PYD olamaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen, 2016 İyilik Ödülleri töreninde konuştu. İslam dünyasının kötü günlerden geçtiğine dikkat çeken Erdoğan, "Müslümanları terörist olarak göstermek isteyenlere karşı kendi değerlerimizle mücadele edeceğiz. Onlar masumları öldürebilir, biz her zaman mazlumların yanında yer alacağız. Bizim medeniyetimizin olduğu yerde DAEŞ olamaz, Boko Haram olamaz. Bizim medeniyetimizin olduğu yerde PKK olamaz, YPG olamaz" diye konuştu. Erdoğan özetle şu mesajları verdi:

SEYİRCİ KALAMAYIZ

"Bizim medeniyetimiz iyiliğin kurumsallaşmış hali olarak ifade edebileceğimiz bir vakıf medeniyetidir. Bugün dünyanın pek çok ülkesinde yaygın şekilde kabul gören vakıf anlayışının kaynağı bu topraklardır. Kendini insanlığa, hatta tüm mahlukata vakfetme anlayışı üzerine kurulu bu medeniyete çıkmalıyız. Yolda kalmışlardan göçmen kuşlara kadar hayata ve insana dair ne varsa her şeyi içine alan bu muhteşem medeniyet, ecdadımızın bize bıraktığı en büyük miraslardandır. Bizim ecdadımız gittiği yerlere gerektiğinde kılıcını da kullanarak girmiştir ama oradaki kalıcılığı gönülleri fethetmesi sayesinde olmuştur.
Terör örgütlerinin pusuda beklediği bu dönemde çocuklarımıza, gençlerimize daha fazla sahip çıkmalıyız. Paralel yapıların hizmet ve adanma kılıfları altında nesillerimizi kendi kirli emellerine alet etmesine seyirci kalamayız. Ümmeti parçalayan, anneyi evladına, evladı annesine-babasına düşman kılan bu anlayışa seyirci kalamayız. Bu şer odaklarına karşı da azami derecede dikkatli olmalıyız. Diyanet Vakfımız'dan bu anlayışla Milli Eğitim Bakanlığımız ve Diyanet İşleri Başkanlığımız ile hareket ederek çalışmalarını daha da yaygınlaştırmalarını bekliyoruz.
Biz sınırlarımıza dayanan Suriye'deki o mazlumlara, Irak'taki o mazlumlara kapılarımızı açtıysak iyilik medeniyetinin mensupları olduğumuz için açtık. Kaç kişi gelecek diye sormadık. Batı ne yapıyor? Biz diyor 300 kişi alırız. Sonra ne yaptılar dikenli telleri koydular. Türkiye burada bize rakam versin. Ne rakamı ya? Şu anda 3 milyon insan var burada. Bundan sonra da yine biz açık kapı politikasıyla o bombalardan kaçan insanlar ne olursa olsun onları almaya mecburuz, çünkü bu medeniyetin evlatları bunu yapmakla yükümlüdür.

MASUMLARIN YANINDAYIZ

Müslümanı terörist, İslam dünyasını terörün, cinayetlerin, kavgaların kaynağı olarak göstermeye çalışanlara karşı kendi değerlerimizle mücadele edeceğiz. Onlar masumları öldürebilir, biz daima masumların yanında yer alacağız. Onlar milyarlarca insanın mağduriyeti pahasına kendilerine bir refah düzeni kurabilir ama biz asla adaletten ayrılmayacağız. Onlar çıkarları için tüm dünyayı ateşe atmayı göze alabilir, biz hakkın, merhametin, iyiliğin yanında yer alacağız. Çünkü bizim inancımız, bizim medeniyetimiz, bizim tarihimiz, bize bunu emrediyor. Bizim inancımız bize bunu emrediyor.

KARDEŞ TOPLUMLAR BİZİ REHBER GÖRÜYOR
"Bugün huzurun mumla arandığı Kudüs'te biz asırlarca Müslümanıyla, Hıristiyanıyla, Musevisiyle tüm dinlerin mensuplarını kardeşlik ve barış içinde yaşatmayı başarmıştık. Bugün de insanlığın ihtiyaç duyduğu barış özleminin bizim medeniyetimizin çağrısına yankısını bulduğunu görüyorum ve buna inanıyorum. Bu dönemde asıl büyük görev yine bize düşüyor.
Dünyanın siyasi, sosyal, ekonomik, kültürel ve ahlaki her bakımdan mihengini kaybettiği, büyük savrulmaların yaşandığı günümüzde biz önce kendi ölçülerimizi, değerlerimizi sağlam tutmalıyız. Biz de bu savrulmaların içine yuvarlanıp, istikametimizi şaşırırsak kaybeden sadece kendimiz olmayız. Bugün büyük bir dönüşümün sancıları içinde kıvranan tüm kardeş toplumlar, gözlerini Türkiye'ye dikmiş durumda. Umutla çıkış yolu arıyorlar. Rehber olarak da bizleri, sizleri görüyorlar. Bu büyük medeniyetin günümüzdeki vârisi olarak gördükleri Türkiye'nin kendilerine de rehberlik etmesini bekliyorlar. Ne kendi evlatlarımızı, ne de bu insanları hayal kırıklığına uğratmaya hakkımız var."

BİZİM MEDENİYETİMİZİN OLDUĞU YERDE PKK OLAMAZ
Bizim medeniyetimizin olduğu hiçbir yerde DAEŞ olamaz, Boko Haram olamaz. Bizim medeniyetimiz olduğu yerde PKK olamaz, PYD, YPG olamaz. Aynı şekilde bizim medeniyetimizin olduğu hiçbir yerde Ku Klux Klan da olamaz, Holokost da olamaz. Bugün İslam dünyası mezhepçilik fitnesinin, sosyal çalkantıların sancısında kıvranıyorsa önce kendimizi sorgulayacağız. Demek ki yeteri kadar sesimizi duyuramıyoruz. Fertten başlayarak kurumlarımıza kadar hep birlikte bu muhasebeyi yapmalı, medeniyetimizin bize yüklediği sorumluluğa dört elle sarılmalıyız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör pusuda gençlere sahip çıkmalıyız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN