Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balıkesir'de okudu Kobani'de eğitim aldı

Kadın bombacının Seher Çağla Demir (24) olduğu belirlendi. Ailesinin 2013'te kayıp başvurusu yaptığı öğrenilen teröristin, PKK'nın Suriye kolu YPG kampında eğitim aldığı ortaya çıktı

Balıkesir'de okudu Kobani'de eğitim aldı
Kızılay'daki otobüs duraklarının bulunduğu noktada meydana gelen bombalı araç saldırısını gerçekleştiren PKK'lı teröristin, Kars Kağızman nüfusuna kayıtlı 1992 doğumlu Seher Çağla Demir olduğu belirlendi.

DNA TESTİ YAPILDI

Güvenlik güçleri, saldırıyı gerçekleştiren teröristin kimliğine ulaşmak için yoğun çaba harcadı. Olay yerinden toplanan örnekler eşleştirildi. Vücudun diğer organlarının büyük çoğunluğu tamamen parçalanan bir kadına ait el parçaları bulundu. Elin, yakınları tarafından teşhis edilen cesetlerden hiçbirine ait olmadığı ortaya çıkınca, soruşturma derinleşti. Bulunan el parçasına ait parmaktaki izin sahibine, emniyetin aranan şahıslar kaydında rastlandı. Parmak izinin, Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Seyahat İşletmeciliği Bölümü öğrencisi Seher Çağla Demir'e ait olduğu belirlendi. Savcılık bu gelişme üzerine, Demir'in Tekirdağ'da yaşayan ailesini uçakla Ankara'ya getirterek DNA örnekleri aldı.

VİRANŞEHİR'DEN GELDİ

Terör saldırısında kullanılan aracın ise Şanlıurfa Viranşehir'den gelen 1 serisi hatchback beyaz BMW otomobil olduğu öğrenildi. Viranşehir'deki bir galeriden 22 Şubat'ta vekâletle satın alınan otomobil, 26 Şubat'ta Ankara'ya giriş yaptı. Teröristler Ankara'da çeşitli yerlerde keşif gerçekleştirdi. Araç en son Çetin Emeç Köprüsü'nde görüldü. Bomba yüklü araçla otobüs duraklarına dalan terörist, asıl hedefi olan çevik kuvvet noktasına geçemeyeceğini anlayınca elindeki butonla aracı patlattı.

EŞZAMANLI BASKIN

Patlamanın ardından Ankara polisi teröristle bağlantı sağlayan kişi ve adreslere operasyon düzenledi. Eşzamanlı 5 adrese düzenlenen baskınlarda, Sincan'daki bir evde teröristin ablası ve Ankara'da keşif yapan bir erkek yakalanarak gözaltına alındı. Polisin, olay yerinde bulunan gözcüyü aradığı belirlendi.

AVUKATLIĞINI ÖHD YAPTI

Demir'in Balıkesir'de görülen davasındaki avukatının, HDP'nin avukatlığını yapan Özgür Hukukçular Derneği (ÖHD) Başkanı Hüseyin Boğatekin olduğu belirlendi. Boğatekin, olaydan sonra Twitter hesabını kapattı. Hain saldırıyla ilgili soruşturmanın büyük ayağı Şanlıurfa'da gerçekleştiriliyor.

İKİNCİ İSİM DE BELİRLENDi

Kızılay'daki bombalı saldırıda yaşamını yitiren 37 kişiden 2'sinin saldırgan olduğu kesinlik kazandı. Daha önce saldırganlardan birinin Kars Kağızman nüfusuna kayıtlı 1992 doğumlu Seher Çağla Demir olduğu belirlenirken, bir diğer saldırganın da 1990 doğumlu Ö.Ü. adında bir erkek olduğu ve PKK terör örgütü üyeliğinden emniyette kaydı bulunduğu öğrenildi. Yine ikinci saldırganın da infilak eden aracın içinde bulunduğu belirlendi.

"KOPYA" SALDIRI
Bu arada eylemin, 17 Şubat'ta Ankara Merasim Sokak'ta askeri personele ait servis araçlarına yönelik bombalı saldırının bir benzeri olduğu belirlendi.

2013'TEN BERİ KAYIPTI
Terörist Seher Çağla Demir, 4 yıl önce Balıkesir Üniversitesi'ne kayıt yaptırdı. Bu sırada örgüt üyesi olmaktan yargılanmaya başlandı. Ailesi 2013'te, hakkında kayıp başvurusunda bulundu. YDG-H üyesi Demir, bölücü örgüt PKK'nın Suriye kolu YPG'nin kamplarında bomba eğitimi aldı. Bu yıl başında da yasadışı yollarla Türkiye'ye giriş yaptı.

11 KİŞİ GÖZALTINDA
Kanlı saldırıya ilişkin soruşturmada Şanlıurfa'da 11 kişi gözaltına alındı. Polis dün aracın ilk sahibi olan 70 yaşındaki kadın ile eşini Viranşehir'de gözaltına aldı. Çiftin ifadeleri doğrultusunda, aracı sattıkları galeriye ulaşıldı. Gözaltına alınan galericiler M.A.D., N.B., İ.D. ile A.D., aracı 20 gün önce bir kişiye sattıklarını söyledi. Otomobili galeriden alan şahsın, bir miktar para verdiği, yaklaşık 6 bin lirayı daha sonra vereceğini söylediği, devri üzerine almadığı öğrenildi. Galericilerden birinin, saldırganlarla irtibatlı olduğu iddia edildi.

BOMBACININ BABASI:

Cenazesini asla kabul etmiyorum
Ankara Kızılay'daki bombalı terör saldırısını gerçekleştirdiği iddia edilen Seher Çağla Demir'in (24), Tekirdağ'ın Marmara Ereğlisi ilçesinde oturan babası, "Böyle bir olaya karışmışsa cenazesini kabul etmiyorum" dedi. Saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen Seher Çağla Demir'in ailesinden DNA karşılaştırması için kan örneği alındı. Ailenin yaklaşık 30 yıl önce Kars'tan göç ederek Tekirdağ'a yerleştiği belirlendi. Baba C.D., kızının 2012'de Balıkesir Üniversitesi'ne kayıt yaptırmasının ardından bir daha haber alamadığını ve hakkında kayıp başvurusunda bulunduğunu söyledi. Baba C.D. ifadesinde, "Kızım ilk, orta ve liseyi Marmara Ereğlisi'nde okudu. Daha sonra Balıkesir'de üniversiteyi kazanarak 2012'de kayıt yaptırdı. Bir daha kendisinden haber alamadık. Kayıp başvurusu da yaptık. Ama böyle bir olaya karışmışsa cenazesini de kabul etmiyorum" dediği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balıkesir'de okudu Kobani'de eğitim aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN