Başbakan Davutoğlu: Mültecileri insani bir sorun olarak değerlendiriyoruz

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa Komisyonu Başkanı Donald Tusk'la ortak açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 15.3.2016 20:59 Güncelleme Tarihi: 15.3.2016 22:40
Başbakan Davutoğlu: Mültecileri insani bir sorun olarak değerlendiriyoruz

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AB Konseyi Başkanı Tusk ile yaptığı ortak açıklamada mülteci krizine ilişkin olarak, "Biz hiç bir zamanda para pazarlığı yapmadık." dedi.

Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

"Brüksel Zirvesi'nde ilettiğimiz teklifi bir kez daha hem Türk kamuoyuna hem de Avrupa kamuoyuna iletmek istiyorum. Bu teklifin esası insani boyutudur. Daha fazla insanın hayatını Ege Denizi'nde kaybetmemesi ve mümkün olduğu kadar illegal geçişlerin azaltılabilmesi ve mümkünse tümüyle ortadan kaldırılabilmesi için Türkiye üzerine düşen ahlaki sorumluluk çerçevesinde bir teklifte bulundu" dedi.

''BU MESELE İNSANİ BİR MESELEDİR''

Davutoğlu, "Üç milyar avro olarak deklare edilen daha sonra üç yıl için 6 milyar avroya çıkartılması planlanan bu konuları da zirvede ele alınacak maddi külfet paylaşımı konusunda da Türkiye'nin pozisyonu açıktır. Biz, hiçbir zaman para pazarlığı yapmadık. Hiçbir şekilde bu meseleyi maddi bir mesele olarak görmedik. Bu mesele insani bir meseledir" diye konuştu.

''NE KADAR ÇOK OLURSA OLSUN...''

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Ankara'da önceki gün yaşanan terör saldırısını kınayarak, "Terörizmi yeni normal hayat olarak kabul edemeyiz. Ne kadar çok olursa olsun hiçbir şekilde buna alışmayacağız ve her zaman mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

''İKİ ZİRVENİN ORTASINDAYIZ''

Terörizmle mücadele konusunda her zaman Türkiye ile omuz omuza olacaklarını vurgulayan Tusk, şöyle devam etti:

"Bütün bu olaylar aynı zamanda işbirliğimizin ne kadar önemli, göç dalgalarının ötesinde ve ortak mücadelelerimizin olduğunu gösteriyor. Ekonomik sorunlar, terörizmle mücadele, vize serbestisi ve dış politika konularında işbirliği devam ediyor. Bu da Türkiye ile yapılan müzakerelerin ilerlemesi anlamına geliyor. AB ile Türkiye arasında son derece önemli iki zirvenin tam ortasındayız. 7 Mart'taki zirvemizde ortak faaliyet planımızın ne şekilde ilerleyeceği konusunda değerlendirmemizi yaptık, şubat ayındaki ortak deklarasyonumuzu değerlendirdik. Bu toplantıda yeni bir teklifin detaylarını hazırlama görevi bana verildi."

Başbakan Davutoğlu: Mültecileri insani bir sorun olarak değerlendiriyoruz

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu: Mültecileri insani bir sorun olarak değerlendiriyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN