Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'AB ile teröre karşı ortak bir tavır aldık'

Terörün bütün dünya için bir tehdit olduğunu vurgulayan Başbakan Davutoğlu, Türkiye ve AB'nin bu büyük tehlike karşısında ortak bir duruş sergilediğini söyledi

Giriş Tarihi: 16.3.2016
'AB ile teröre karşı ortak bir tavır aldık'
, terörün bir insanlık suçu olmanın da ötesindevaroluşsal bir sorun haline geldiğine dikkat çekerek, "Türkiye ve AB teröre karşı ortak tavrı benimsemiştir" dedi. Başbakan Davutoğlu, 17-18 Mart'ta Brüksel'de gerçekleşecek ve Türkiye'nin mülteci sorununun çözümü için sunduğu tekliflerin ele alınacağı zirve öncesi AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi. Davutoğlu, ortak basın toplantısında şunları kaydetti:
TERÖR BÜTÜN İNSANLARI HEDEF ALDI: Ortak kıtamız Avrupa için de, bölge halkları için de terör bir insanlık suçu olmanın da ötesinde varoluşsal bir sorun haline gelmiş bulunuyor. Terör, bugün bütün insanlık için en büyük tehdittir. Ankara'da son 5 ayda gerçekleşen bu saldırılar, aslında terörün bütün insanları hedef aldığını ortaya koydu. Türkiye ve AB teröre karşı ortak bir tavrı benimsemiştir. Sayın Tusk'un ziyareti esnasında teröre karşı dayanışma vurgusu ve taziyelerini iletmesini özellikle takdir ediyorum ve milletim adına teşekkür ediyorum. Avrupa kıtamızı terörün saldırılarından korumak için de birlikte hareket etme zorunluluğumuz var. Büyük bir sınavdır bu.
TEKLİFİN ESASI İNSANİ: Brüksel Zirvesi'nde ilettiğimiz teklifin esası, insani boyutudur. Daha fazla insanın hayatını Ege Denizi'nde kaybetmemesi, illegal geçişlerin azaltılabilmesi ve mümkünse tümüyle ortadan kaldırılabilmesi için Türkiye üzerine düşen ahlaki sorumluluk çerçevesinde bir teklifte bulundu.
DÜZENLİ GÖÇ SAĞLANMALI: Suriye krizini biz çıkarmadık, oradaki krizin engellenmesi için en büyük çabayı Türkiye gösteriyor. Üzerinde çalıştığımız formüllerden biri Türkiye'ye gelen her bir yeni mülteci için Türkiye'den bir mültecinin Avrupa'ya gitmesi ve böylece düzenli bir göçün önün açılması. Ayrıca Türkiye ve Avrupa vize muafiyetinin devreye girmesini istiyoruz.
PARA PAZARLIĞI YAPMADIK: 3 milyar euro olarak deklare edilen daha sonra 3 yıl için 6 milyar euroya çıkartılması konusunda, zirvede ele alınacak maddi külfet paylaşımı konusunda da Türkiye'nin pozisyonu açıktır. Biz, hiçbir zaman para pazarlığı yapmadık. Bu insani bir meseledir.

Başbakan Davutoğlu: Mültecileri insani bir sorun olarak değerlendiriyoruz

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'AB ile teröre karşı ortak bir tavır aldık'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN