Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Talimat Kandil'den eylemci YPG'den

Giriş Tarihi: 16.3.2016
Talimat Kandil'den eylemci YPG'den

Kandil, Ankara'daki alçak saldırı için sabıka kaydı olmayan Vahit Kılıç'a talimat verdi. Saldırıyı, Kılıç'ın yönlendirmesiyle teröristler Seher Çağla Demir ve Özgür Ünsal gerçekleştirdi.

Kızılay'da gerçekleştirilen bombalı terör saldırısının üzerindeki sır perdesi aralanmaya başladı. Saldırı talimatının Kandil'den Şanlıurfa kırsalında sabıka kaydı bulunmayan Vahit Kılıç'a verildiği öğrenildi. Hain saldırıda ölen terörist Seher Çağla Demir'in ise Suriye'de YPG saflarında eğitim aldığı belirlendi.

İKİNCİ BOMBACI SABIKASIZ
Saldırıda balmumu ile güçlendirilmiş 300 kilo TNT-RDX kullanıldığı ortaya çıktı. Emniyetin aldığı üst düzey güvenlik tedbirleri nedeni ile Kandil, alçak saldırı için sabıkası olmayan, Şanlıurfa kırsalındaki militanlarından Vahit Kılıç isimli şahsı seçti. Kılıç'tan, sevgilisi olduğu öne sürülen ve Suriye'den gelecek Seher Çağla Demir'i alması ve Ankara'da keşif yaparak saldırıyı gerçekleştirmesi istendi.

SATIŞIN ARKASINA SAKLANDI

Vahit Kılıç, Seher Çağla Demir Türkiye'ye gelmeden önce 10 Ocak'ta 34 HGH 44 plakalı 95 model BMW 3.20 marka beyaz renkli aracı Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesindeki bir galeriden satın aldı. Dikkat çekmemek için noterden alınan vekaletle aracın satışı yapıldı. Ruhsat, aracın eski sahibi 64 yaşındaki kadının üzerinde göründüğünden dikkat çekmedi. Aracın 12 Ocak'ta Diyarbakır'a gittiği ve 14 Ocak'ta tekrar Şanlıurfa'ya döndüğü tespit edildi. Bu tarihlerde Vahit Kılıç'ın eylem için Diyarbakır'da görüşmeler gerçekleştirdiği belirtildi.

KATLİAMI İKİ SEVGİLİ YAPTI

Hain saldırıdan 1 ay önce Seher Çağla Demir, Suriye kırsalından Türkiye'ye giriş yaptı. Demir, Şanlıurfa'da diğer terörist Kılıç ile buluştu. İki terörist, Gaziantep üzerinden 26 Şubat'ta Ankara'ya geldi. Araç, Gaziantep'te bulunan bir şahıs adına çıkartılan HGS ile otobandan geçiş yaptı. Ankara'da Seher Çağla Demir'i arkadaşı Özgür Ünsal karşıladı. Bir süre Ünsal'ın evinde kalan teröristlerin daha sonra sahte kimlikle Esat semtinde günlük ev kiraladığı belirlendi. Saldırıyla ilgili ilk ifadeler Seher Çağla Demir ile Vahit Kılıç'ın sevgili olduklarını ortaya çıkardı. Bu bilgiyi evlerinde kaldıkları Özgür Ünsal'ın annesi de doğruladı.

YPG SAFLARINDA EĞİTİM ALDI

2012'de Balıkesir Üniversitesi Turizm Otelcilik Bölümü'nü kazanan Demir'in 2013'te PKK'ya katıldığı, ailesinin de kayıp başvurusunda bulunduğu öğrenildi. 30 Kasım 2013'te Suriye'ye geçen Demir'in ailesini arayarak "Suriye'deyim. Rahatım iyi" dediği kaydedildi. Ardından yeniden Balıkesir'e dönen teröristin 4 arkadaşıyla gözaltına alındığı, tutuksuz yargılandıktan sonra Kobani'de YPG saflarında eğitim aldığı belirlendi. 15 Aralık 2015'te duruşmaya çıkmadığı için de firari olduğu öğrenildi.

ARACA BOMBA ANKARA'DA YÜKLENDİ
Üç kişinin izini süren polis, MOBESE kameralarından Çankaya, Yenimahalle ve Dikmen'de keşif yaptıklarını belirledi. Teröristler Güvenpark yakınını hedef seçti. Aracın hain saldırıdan bir gün önce Kızılcahamam-Kazan istikametinde olduğu saptandı. Teröristlerin araca bombayı bu yolda yüklediklerinin tespit edildiği kaydedildi. Seher Çağla Demir ile Vahit Kılıç'ın en net kamera görüntüsü ise 9 Mart akşamı saat 19.21'de Eskişehir yolunda bulunan bir akaryakıt istasyonunda kaydedildi.

SALDIRIDA 300 KİLO BOMBA KULLANDILAR
Patlamanın etkisiyle araçtan yanarak fırlayan Özgür Ünsal'ın cesedi yol ortasındaki havuzda bulundu. Teröristin kolunda İngilizce yazılmış dövme olduğu saptandı. Yapılan incelemede Özgür Ünsal'ın da terör örgütü PKK'nın eylemlerine katıldığı, adli kaydının olduğu belirlendi. Özgür Ünsal'ın kimliği ailesinden alınan kan örnekleri ile belirlendi. Güvenlik birimleri patlayan araçta balmumu ile desteklenmiş 300 kilo TNT-RDX olduğunu, arabanın içinden fünye ile patlatıldığını tespit etti.

ŞÜPHELİ BACAK İNCELENİYOR
Saldırı sonrası yapılan operasyonda şimdiye kadar 11 kişi gözaltına alındı, 10 kişi ise aranıyor. Bu arada olay yerinde kime ait olduğu saptanamayan bir bacak bulunduğu kaydedildi. Konuyla ilgili inceleme sürerken, polis bu bacağın Vahit Kılıç'a ait olması ihtimali üzerinde duruyor. Hain saldırıda yaralanan 10'u yoğun bakımda olan 34 kişinin tedavisine ise 11 hastanede devam ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Talimat Kandil'den eylemci YPG'den
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN