Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çanakkale’de yeni ‘şehitlik’ bulundu

Giriş Tarihi: 18.3.2016
Çanakkale’de yeni ‘şehitlik’ bulundu

Çanakkale Kara Savaşları'nda, 16. Kolordu Komutanlığı'nın karargahının ve hastanesinin bulunduğu Beşyol köyünde, o dönemde şehit düşen askerlerin mezarları, bir asır sonra ortaya çıkarıldı. Köylülerden merhum Cafer Hasan'ın kişisel çabalarından yola çıkılarak yapılan bilimsel araştırmalar sonucu Değirmentepe mevkisinde ulaşılan 600 civarında askerin mezarı, Anafartalar'daki ilk şehitlik olacak.
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nden Doç. Dr. Burhan Sayılır, Beşyol köyünün, Saroz Grubu Komutanlığı'nın merkezlerinden olduğunu ve Anafartalar'ın da arka bölgesinde kaldığını belirtti.
Sayılır "Bugünkü Beşyol köyünde Tekir Tepe'nin arkasında yer alan ve yeni ortaya çıkarılan bu şehitlik alanında, bir hastane ve bir 16. Kolordu Komutanlığı'nın karargahı vardı.
2. Anafartalar Muharebesi'nde ön saflarda savaşan 12'nci Tümen'in 34, 35 ve 36'ncı alayları, Kireçtepe bölgesinde o sırada 5'inci Tümen'e bağlanan 19, 39, 126 ve 127'nci alayın askerlerinden yaralananlar Beşyol'daki bu hastaneye getirilmiştir. Bu askerlerden şehit olanlar, burada defnedilmiştir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çanakkale’de yeni ‘şehitlik’ bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN