‘Dokunulmazlıkların hepsini kaldıralım’

‘Dokunulmazlıkların hepsini kaldıralım’

Başbakan Davutoğlu muhalefetin “dokunulmazlıkları kaldıralım” çağrısına yanıt verdi: Meclis’te bekleyen 506 dokunulmazlık dosyasının hepsini devreye sokalım. AK Parti hesap vermeye hazır

Başbakan Ahmet Davutoğlu dün Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu'nu (TESK) ziyaret etti. Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, muhalefetin dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik çağrısını değerlendirerek, şöyle konuştu:

ÇEKİNECEK DOSYAMIZ YOK: Özelikle Sayın Kılıçdaroğlu'na söylüyorum, evet gelin dokunulmazlıkları kaldıralım. Yani, bugünkü çağrımız hiçbir parti ayrımı gözetmeden.
Meclis'te bekleyen 506 dokunulmazlık fezlekesi var, hepsini birden devreye sokalım.
AK Parti'nin çekinecek hiçbir dosyası yoktur.
Madem ki meydan okudunuz ben de "Hodri meydan" diyorum. HDP'liler de yaptıkları kamu vicdanını zedeleyen davranışları sebebiyle yargı önünde hesap versinler, CHP'liler de versinler, MHP'li dosya varsa o da versin.
AK Parti her zaman bu hesabı vermeye hazır.

HEPSİNİ KALDIRALIM: 506 dokunulmazlık fezlekesinin her birini tek tek ele almamız durumunda, 4-5 ay Meclis'i kitleyebilir.
Anayasa Komisyonu Başkanımızla istişare ettik.
Bununla ilgili de anayasaya bir geçici madde ekleyerek şu anda Meclis'e intikal eden bütün fezlekelerle alakalı dokunulmazlıkları tek hamlede kaldıralım. 506 fezlekeyle ilgili hepsinin dokunulmazlığını kaldıralım, böylece Meclis'i bloke etmeyiz. Böylece kimse siyasi söylem üzerinden oyalama girişimine kalkmaz. 1 Mayıs'a kadar vize muafiyet yasalarını geçirmemiz lazım. Dolayısıyla oyalamalara, ayak oyunlarını bir kenara koyalım. Meclis'in bu fezlekelerle meşgul edilmesine izin vermeyiz.

TEKLİFİM AÇIK VE NET: Hesabı herkes millet önünde versin. Bu çağrıma cevap bekliyorum.
AK Parti'nin korkacak hiçbir şeyi yok.
Ama teröre destek verenlere karşı tutum almaktan kaçınan, başta CHP, AK Parti'ye "Hesap vermekten çekiniyor" diye meydan okudukları için -bu sahte bir meydan okumadır- ben gerçek bir meydan okumada bulunuyorum. Eğer, AK Parti'de bir şey varsa o da yargıda temizlenir ve gelir. Teklifim net ve açık. Bu teklifimiz kabul görürse gelecek hafta birkaç oturumda bir celsede bunları sevk ederiz. Bütün partilerden cevap bekliyorum, kaçamazlar. Şimdi biz göreceğiz bakalım sahte meydan okumalar karşısında nasıl tavır takınacaklar.
Davutoğlu, Türkiye-AB Zirvesi için Brüksel'e hareketi öncesinde de konuya ilişkin şunları kaydetti:

SÜRECİ BİZ İŞLETİRİZ: (Muhalefetten gelen yanıtlar) Gördüğüm kadarıyla kimse açık bir şekilde 'hayır' diyemiyor, diyemez de. Buna 'hayır' demek, millet vicdanında karşılık bulmaz.
Eğer onlardan olumsuz gelirse dahi biz bu süreci işletiriz. Şu anda olumsuzluk yok gördüğüm kadarıyla ama işletiriz. Grup başkanvekillerimizi çağırdım, muhatapları, grup başkanvekilleriyle konuşmaları talimatını verdim.

Davutoğlu Kızılay'a karanfil bıraktı

Başbakan Davutoğlu, TESK ziyaretinden önce Ankara Kızılay'da terör saldırısının yaşandığı noktada karanfil bıraktı. Eşi Sare Davutoğlu ile birlikte Başbakanlık eski binadan yürüyerek patlamanın olduğu yere gelen Davutoğlu, olay bölgesinde incelemelerde bulundu. Yerdeki Türk bayrağını alarak önce öpen sonra da bankın üzerine yerleştiren Davutoğlu, hayatını kaybeden vatandaşlar için dua etti. Davutoğlu beraberindekilerle birlikte

'Tek tek gelirse Meclis iş yapamaz'

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan Davutoğlu'nun açıklamalarıyla ilgili olarak şunları söyledi: "506 dosyanın tek tek Meclis Genel Kurulu'na gelmesi demek, birkaç yıl Meclis'in iş yapamaması anlamına gelir. Umarız ki muhalefet bu teklifimize destek verir." dedi. AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı ise "Siyasi partiler ve vekiller üzerinde adeta şaibe yaratmaya dönük bir strateji olarak kullanılıyor. Bu hamle aynı zamanda bu tür stratejileri de boşa çıkartacak" diye konuştu.

Muhalefetten çağrıya destek

Başbakan Davutoğlu'nun çağrısına muhalefetin tepkisi şöyle:
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: MHP hem terörle mücadeleye hem de öncelikli olarak HDP'lilerin dokunulmazlığının kaldırılması iradesine tam destektir.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan: Kürsü dokunulmazlığı hariç, dokunulmazlıklar kaldırılsın.
Anayasanın 83. maddesi düzenlenene kadar dosyası olanın dokunulmazlığı kaldırılsın.
HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken: Bu düzenlemeye destek olacağız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Dokunulmazlıkların hepsini kaldıralım’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN