Şanlı zafere görkemli kutlama

Giriş Tarihi: 18.3.2016
Şanlı zafere görkemli kutlama

Tarihe altın harflerle 'Çanakkale geçilmez' diye yazdıran şanlı zaferin 101. yıl dönümü, bugün Çanakkale ve Gelibolu yarımadasında törenlerle kutlanacak.
Törenlere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması bekleniyor.
Çanakkale'de güvenlik tedbirleri en üst seviyeye çıkarıldı.
Çanakkale'de düzenlenecek törenler, sabah saat 08.30'da Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulmasıyla başlayacak. Ardından saat 09.30'da Çanakkale 18 Mart Stadı'na geçilecek. Buradaki törenler, Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın üzerinde 'Çanakkale geçilmez' yazan altın madalyayı Türk bayrağına takması ile başlayacak. Bayrak, üzerindeki madalyayla birlikte İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekilecek.

Şehitler abidesi'nde tören
Stattaki törenden sonra protokol, Gelibolu Yarımadası'ndaki Şehitler Abidesi'ne geçecek. Çanakkale Boğazı'nda Türk Deniz Kuvvetleri tarafından sunulacak resmi geçidin ardından Türk Yıldızları Şehitler Abidesi üzerinde bir gösteri sunacak.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait savaş gemileri, gün boyunca halkın ziyaretine açılacak. Çanakkale Boğaz Komutanlığı Bandosu kordon boyunda bir konser verecek. Akşam ise fener alayı ve havai fişek gösterisi gerçekleştirilecek.

Anzaklar iki tören yapacak
Anzaklar bu yıl Çanakkale'de iki anma töreni düzenleyecek. Geçtiğimiz yıllarda 24-25 Nisan tarihlerinde Avustralya Hükümeti tarafından düzenlenen ve yabancı konukların Çanakkale'ye akın ettiği Anzaklar'ı anma törenlerinin yapıldığı Gelibolu Yarımadası'ndaki Lone Pine Anıtı'ndaki ve Anzak Koyu'ndaki Şafak Ayini, hava koşulları bahane edilerek bu yıl törenler iptal edilmişti. Ancak Avustralya ve Yeni Zelanda halkı iptal kararlarına tepki gösterince tekrar yapılma kararı alındı. 24-25 Nisan'da düzenlenen Anzaklar'ı anma törenleri her yıl olduğu gibi bu yıl da yapılacak. Gelibolu Yarımadası, bu yıl geçmiş yıllardan farklı olarak 6 Ağustos tarihinde çok kapsamlı bir törene ev sahipliği yapacak. Tören, Conkbayırı'nda gerçekleştirilecek. Özellikle 6 Ağustos tarihinde yapılacak geniş kapsamlı anma etkinlikleri için çok sayıda turistin bölgeye gelmesi bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şanlı zafere görkemli kutlama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN