‘Tesadüfen değil profesyonel çalışarak hayat kurtarıyoruz

Giriş Tarihi: 18.3.2016
‘Tesadüfen değil profesyonel çalışarak hayat kurtarıyoruz

Ankara Kızılay'da patlamanın olduğu gece 10-15 dakika içinde toplanan Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi'ne (SAKOM) başkanlık eden Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, patlama gecesini SABAH'a anlattı. Bu tip olaylardan sonra en önemli unsurun hızlı müdahale edip en az kayıp sağlamak olduğunu belirten Müezzinoğlu, "Biz, tesadüfen değil profesyonelce hayat kurtarıyoruz" dedi.
Doğal afet ya da terör saldırısı gibi olağanüstü durumlara karşı 81 ilin sağlık afet planlarını her yıl yenilediklerini anlatan Müezzinoğlu şöyle konuştu: "Her yıl en az bir tatbikat yapılıyor. Olağanüstü durumlar için evrensel standart; her zaman hazır olabilmek, yaralı, ölüm ve maddi kayıpları en aza indirmektir. 24 saat nöbetçilerimiz, uydu telefonları, uçak, helikopter, ambulans GPS sistemi, deprem takip sistemimiz mevcut.
Uçak düşmesi ya da gemi batmasını elektronik takiple yapabiliyoruz. Bu tip olaylarda hızlı başarı insani bir çabayla değil profesyonel, alt yapısı hazır bir ekiple yapıyoruz." 7 bin 500 kişilik Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'nin (UMKE) dünyanın en iyi ekiplerinden biri olduğunu söyleyen Müezzinoğlu, "Dünyadaki birçok doğal afete ilk ulaşan medikal sağlık ekibiyiz. Bunlar tesadüf olamaz. Patlamadan sonra olay yerine ilk 1.5 dakikada 15 ambulans ulaştı. 10 dakika içinde 35 ambulans. Son üç saldırıda toplamda 57 hastane, 142 ambulans ve 9 UMKE ekibinde 5 bin 727 doktor, hemşire ve sağlık personeli kahramanca kenetlendi, profesyonelce çalıştı. Tıp bayramında bile can kurtardılar. Bu sadece profesyonellikle değil vatan sevgisiyle yapılan bir görev" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Tesadüfen değil profesyonel çalışarak hayat kurtarıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN