Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üsteğmen Hasan Remzi’nin gözünden Çanakkale

Giriş Tarihi: 18.3.2016
Üsteğmen Hasan Remzi’nin gözünden Çanakkale

Tarihin en kanlı çarpışmalarının yaşandığı Çanakkale Savaşları’ndaki olaylar, Üsteğmen Hasan Remzi’nin muharebelerden sonra kaleme aldığı günlüklerde yer buldu

Türk tarihinin altın sayfalarından olan, ülkenin her köşesinden gelen gençlerin kanlarını dökerek "Çanakkale geçilmez" destanını yazdığı Çanakkale Savaşları'nda yaşanan olaylar, cephede görev yapan Üsteğmen Hasan Remzi'nin günlüğüne de yansıdı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Lokman Erdemir, Hasan Remzi'nin asırlık günlüğünün ailesi tarafından özenle korunduğunu, bu belgenin gelecek nesillere ulaştırılabilmesi için Bağcılar Belediyesi tarafından kitaplaştırılacağını ifade etti.
Günlüğün, Hasan Remzi Efendi tarafından cepheden dönüşte kaleme alındığını ifade eden Erdemir, "Geçtiğimiz yıl Çanakkale Savaşları ile ilgili birçok belgeye ulaştık ama şu bir gerçek ki Çanakkale Muharebeleri sadece 100'üncü yılla sınırlı kalacak nitelikte değil. Üzerinden 100 yıl geçmiş olması, Çanakkale muharebeleriyle ilgili ilginin ve alakanın kesilmesini gerektirmiyor" diye konuştu.
Onun, özellikle Zığındere ve Şehitler Sırtı muharebelerinde yer aldığına değinen Erdemir, şöyle devam etti:
"Hatıratında, Şehitler Sırtı bölgesindeki muharebeleri anlatırken 'O ne uzun geceydi, her taraf birden bire fırladı...
Allah Allah...' diye başlar ve o anı anlatır. Hatıratındaki ifadeler, Mustafa Kemal Atatürk'ün Bomba Sırtı'ndaki ifadelerine çok benzer. 'Siperler arasındaki mesafe 8 metreydi', 'Biraz sonra öleceklerini biliyorlardı, bilenler Kuran-ı Kerim okuyor, bilmeyenler dua ediyordu' der."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üsteğmen Hasan Remzi’nin gözünden Çanakkale
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN