Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diyanet İşleri Başkanı Görmez Cizre'de

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Görmez, Şırnak'ın Cizre ilçesinde terör yüzünden yaşanan zorlukları toplumun tüm kesimlerinin hissettiğini belirterek, "Siz evlerinizden göçtünüz bizler gönüllerimizden göçtük." dedi.

Giriş Tarihi: 19.3.2016 01:52
Diyanet İşleri Başkanı Görmez Cizre'de

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Şırnak'ın Cizre ilçesinde terör yüzünden yaşanan zorlukları toplumun tüm kesimlerinin hissettiğini belirterek, "Siz susuz kaldınız bizler de susuz kaldık, siz evsiz kaldınız bizler de evsiz kaldık, siz evlerinizden göçtünüz bizler gönüllerimizden göçtük" dedi.

Prof. Dr. Görmez, terör operasyonları tamamlanan Cizre ilçesindeki Ulu Cami'nde cuma namazı kıldırdı. Cuma hutbesinde Cizrelilere seslenen Görmez, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Cizre'nin tarih boyunca ilmin, irfanın şehri olduğunu, çok önemli alimler yetiştirdiğini, İslam ilimlerinin temellerinin atıldığını kaydeden Görmez, kentte olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Cizrelilerin terör yüzünden büyük üzüntüler yaşadığını, yaşanan acıların Türkiye'nin her şehrinde derinden hissedildiğini aktaran Görmez, "Aziz Cizreliler, evleriniz tahrip edildi, hanelerinize tecavüz edildi, sokaklarınız ilim ile hikmet ile dolu olması gerekirken büyük zorluklar yaşadınız. Hepinize büyük geçmiş olsun. Cenab-ı Hak sizleri ve bütün milletimizi bu tür kötülüklerden esirgesin" diye konuştu.

Cizre'de yaşanan acıların son bulduğunun altını çizen Görmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Cizreliler şunu bilmelisiniz ki siz 70 gün boyunca bu zorlukları yaşarken, inanın bu toprakların en uzağındaki kardeşleriniz de aynı üzüntüleri aynı acıları yaşadı. Siz susuz kaldınız bizler de susuz kaldık, siz evsiz kaldınız bizler de evsiz kaldık. Ankara'da, İstanbul'da, Edirne'de, Samsun'da nice kardeşleriniz gönülleri bir olarak sizlerle aynı acıyı yaşadı. Sizlerle birlikte göçtük, siz evlerinizden göçtünüz bizler gönüllerimizden göçtük" diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez Cizre'de

Cemaate Kürtçe seslendi

Cizrelilerin terör örgütünün sahte "azadi" "özgürlük" sloganlarına kanmaması gerektiğini, İslam ile kardeşlik bağlarının güçlendiğini ifade eden Görmez, birbirlerini tanıyarak, yücelterek kardeşliğin idame edilebileceğini bildirdi.

Cemaate Kürtçe seslenen Görmez, "Kurtuluş ancak İslam ile iman ile eğer iman yok ise kurtuluş olmaz, iman olmadan özgürlük olmaz, İslam olmadan özgürlük olmaz. Siz bunu benden daha iyi biliyorsunuz" ifadelerini kullandı.

İlçede 45 cami hasarlı

İlçede 45 caminin hasarlı, 10 kadarının yıkılıp yeniden yapılacağını bildiren Görmez, artık bütün kötülükleri mazide bırakmak, geleceğe bakmak, şehri imar etmek en önemlisi de yıkılan gönülleri imar etmek için Cizre'de bulunduklarını vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyanet İşleri Başkanı Görmez Cizre'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN