Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fransız üniversitenin akademisyen ayıbı

Fransa'nın önemli siyaset ve araştırma üniversitelerinden olan Paris Siyasi Bilimler Akademisi (Sciences-Po Paris) benzerine bugüne dek hiç rastlanmadık bir skandala imza attı. Akademi, İstanbul Aydın Üniversitesi'yle önümüzdeki hafta gerçekleştirmek üzere anlaşma yaptığı "Avrupa'da Mülteci Sorunu ve Türkiye'nin Rolü" başlıklı ortak konferansı "Türkiye'de akademisyenlerin ifade özgürlüklerine yönelik baskılar söz konusu" diyerek iptal etti.

Giriş Tarihi: 20.3.2016 16:17 Güncelleme Tarihi: 20.3.2016 16:19

Akademi, İstanbul Aydın Üniversitesi'nin "Barış İçin Akademisyenler - Bu Suça Ortak Olmayacağız" başlıklı bildiriye imza atan bir öğretim üyesinin okulla ilişiğinin kesilmesini gerekçe göstererek 3 gün kala konferansı iptal etti. Konferansta konusunda uzman uluslararası öneme sahip akademisyenlerin yanı sıra AB Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Engin Soysal, Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın ve Sciences Po Paris adına Doç. Dr. Elise Massicard ile TÜSİAD Uluslararası Etkinlikler Koordinatörü ve Paris Bosphorus Enstitüsü Başkanı Dr. Bahadır Kaleağası konuşma yapacaklardı.

TÜRKİYE DESTEK OLMUŞTU
İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, 22-25 Mart 2016 tarihleri arasında Paris'te Avrupa'daki mülteci krizini ele almayı amaçlayan bir dizi konferans ve toplantıların planlanan şekilde yapılacağını belirterek, "Bunlardan birisini de Paris Siyasi Bilimler Akademisi'yle gerçekleştirecektik. Ancak konferansa üç gün kala onlar iptalden söz ettiler. İleri sürdükleri bahane de kelimenin tam anlamıyla Ortaçağ anlayışı denebilecek türden" dedi. Dr. Aydın "Paris Siyasi Bilimler Akademisi, İstanbul Aydın Üniversitesi ile ortak konferans yapmayı 6 ay önce kararlaştırmıştı. Konferans geçen yıl Kasım ayında yapılacaktı. Ancak o dönemde Paris terör saldırısıyla sarsıldı. Biz de terör saldırısının kurbanlarına ve Fransız halkının yasına gösterdiğimiz saygı gereği önerimiz üzerine konferansın ertelenmesini ve 2016 Mart sonuna doğru yapılmasını kararlaştırdık. Aynı akademi ise bugün Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve halkının bütünlüğünü hedef alan terör örgütünün vahşice faaliyetlerini destekleyen bir öğretim elemanının üniversitemizden ilişiğinin kesilmesini ifade özgürlüğü kisvesi altına sokarak bilimsel bir konferansı iptal ediyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransız üniversitenin akademisyen ayıbı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN