Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Tek kriter muhtaçlık'

Başbakan Davutoğlu AB'ye gönderilecek olan mültecilerin nasıl seçileceği sorusuna "Tek kriter BM kriterleri. Türkiye'nin içinde olduğu bir heyet. Muhtaçlık esası. İhtiyaç hissedenler seçilecek" yanıtını verdi

Giriş Tarihi: 20.3.2016
'Tek kriter muhtaçlık'

Başbakan Davutoğlu AB'ye gönderilecek olan mültecilerin nasıl seçileceği sorusuna "Tek kriter BM kriterleri. Türkiye'nin içinde olduğu bir heyet. Muhtaçlık esası. İhtiyaç hissedenler seçilecek" yanıtını verdi Başbakan Ahmet Davutoğlu, AB ile Türkiye arasındaki sığınmacı zirvesinin ardından Brüksel'den dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

MÜLTECİ SAYISI ARTMAYACAK:
AB her krizden bir şey çıkarıp büyür. Bu krizden Türkiye ve AB birbirini keşfederek çıktı. Kazanımlarla, bir psikolojik eşik aşıldı, yeni dönem, ikili ilişkiler yoğunluk kazandı. Yöntem olursa, illegal geçişler azalacak, çünkü bir şey ifade etmeyecek. Türkiye'de daha az geçiş geliş olacak. Türkiye' de mülteci sayısı artmayacak. Ne kadar alırsak aynı gün aynı hafta aynı ay kamplardan Avrupa'ya gidecek. Avrupa içinde illegal geçişler düzenli hale gelecek.

TEK KRİTER:
(AB ye gidilecek olan kamplardan gönderilecek olan mültecilerin nasıl seçileceği sorusuna) Tek kriter BM kriterleri. Türkiye'nin içinde olduğu bir heyet. Muhtaçlık esası. İhtiyaç hissedenler seçilecek..

VİZE HAZİRAN SONU:
Vize muafiyeti hayal değil, öne çekerek kendimizi de disipline ediyoruz ki şartları bir an önce yapalım gerekli vize muafiyeti sağlansın. 72 kriterden üç ayda 19 yaptık, 10 günde 37'ye çıkardık. 35 kaldı. 1 Mayıs'ta da bunu tamamlayacağız. Biz geri kalan şartları yerine getirmeyi yapacağız. Onlar da kendi süreçleri var, parlamentoları dahil. En geç haziran sonuna kadar bitmiş olacak.

DOKUNULMAZLIKLAR:
Muhalefete çağrım 4 Mayıs'a kadar 35 şartla ilgili engel olmamaları. Dokunulmazlık dosyaları için de çağrımızın temeli bu. Bıraksak birkaç vekil için bile fezlekeleri tek tek okutmaya kalksak, başka iş yapmamız lazım. AB yol haritası, reformlar bir sürü başlık var. Bir ay bütçe ile uğraştıktan sonra, bir ay iki ay dokunulmazlık dosyaları ile Meclis'i bloke edemeyiz. Dokunulmazlık tamamen kalkarsa, çıkabilecek sonuçları iyi düşünmek lazım. Bundan çekinmiyoruz ama sonra başka bir krizin önünü açabilirsiniz. Bunları hesap ederek konuşmalıyız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Tek kriter muhtaçlık'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN