Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Teröre karşı amasız mücadele etmeliyiz"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Terörle mücadele içeride ve dışarıda, her alanda kararlı bir şekilde sürecek. Dünyadan da beklentimiz bu

Giriş Tarihi: 20.3.2016
Teröre karşı amasız mücadele etmeliyiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İstanbul Çırağan Sarayı'ndaki baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşolu açıklamasında şunları söyledi:
Terörle mücadele içeride ve dışarıda, her alanda kararlı bir şekilde sürecek. Tüm dünyadan da başta Avrupa olmak üzere beklentimiz budur. 'Amasız' bir şekilde terörle mücadelede ortak hareket etmemiz lazım. İran ile terörle mücadele konusundaki işbirliğini güçlendirme kararlılığını ortaya koydu.
Suriye'de ateşkesin sağlanması konusunda birlikte hareket ediyoruz. Bu fırsatın kalıcı ateşkes ve siyasi çözümün sağlanması için iyi değerlendirilmesi gerek. Bölgenin istikrarı için Müslüman ülkeler arasındaki işbirliği çok önemli. Biz İran ve Suudi Arabistan arasında yaşanan mevcut sorunların kardeşlik duyguları içinde
aşılmasını arzu ediyoruz. Bu konudaki düşüncelerimiz daha önce hem İran'la hem Suudi Arabistan'la hem de kamuoyuyla paylaştık. İki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için de katkı sağlamaya devam edeceğiz.
PYD, DAEŞ ile Suriye'nin toprak bütünlüğü, Suriye'nin özgürlüğü için mücadele etmiyor ki. Kendisine kanton oluşturmak için, Suriye'nin topraklarının belli bir bölümünü işgal etmek için mücadele ediyor. Özgürlük için mücadele etmiyor. Bugün YPG, PYD gerçek yüzünü tüm dünyaya gösterdi.

ZARİF: COĞRAFİ SINIRLAR DEĞİŞMEZ
İran Dışişleri Bakanı Zarif ise şunları söyledi: "Coğrafi sınırlar değişmez ve bizim politikamız her zaman bütün ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı, Irak ve Suriye'nin istikrarı yönünde olmuştur. Özellikle Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü bozacak bütün eylemlere karşıyız. İnanıyoruz ki Suriye'nin geleceği, bütün Suriye halkını, Suriye'deki bütün milliyetler, dinler ve kesimleri kucaklamalı ve hepsi Suriye'nin geleceğinde rol sahibi olmalı. Suriye'nin toprak bütünlüğünü bozacak eylemlerden kaçınılmalı. Bu konuda kesin bir şekilde duruşumuzu sergiledik."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Teröre karşı amasız mücadele etmeliyiz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN