Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teröre karşı insan odaklı güvenlik

Terörle mücadele eylem planı çalışmalarını bölgede takip eden Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz: Doğu ve Güneydoğu'daki her ilin profili çıkarılacak. Kamu kurumları ve sivil birimlerle çalışılacak

Giriş Tarihi: 21.3.2016
Teröre karşı insan odaklı güvenlik

Terörle mücadele konusunda yeni tedbirler devreye giriyor. Doğu ve Güneydoğu'daki her ilin ilçeler bazında profili çıkarılıyor. Yeni plan çerçevesinde güvenlik birimlerinin yanı sıra sivil birimlerin de terörle mücadeledeki rolü artıyor. Buna göre sağlık, eğitim, aile ve sosyal politikalar, devlet yatırımları, sosyal yardımlar başta olmak üzere bütün ekonomik ve sosyal çalışmalar terörle mücadele planı kapsamında yaşama geçirilecek. Terör eylem planındaki adımların koordinasyonundan sorumlu Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, güvenlik politikalarında sivil duyarlılığa dikkat çekerek, "Bugün insan odaklı güvenlik anlayışı hâkim. Operasyon yapılan ilçelerde kalıcı önlemler alınıyor. Çocuklar okula gitsin, hasta hizmet alsın, iş dünyası yatırım yapsın, refah artsın, yoksulluk azalsın istiyoruz" dedi.

TOPYEKÛN MÜCADELE
İçişleri Bakanlığı'nca yürütülen "topyekûn mücadele" kapsamında bütün kamu kurumları devrede olacak. Milli Eğitim Bakanlığı, Aile Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı dahil olmak üzere tüm bakanlık ve kamu kurumları terörizmle mücadeleye katkı sunacak. Eğitim, sağlık başta olmak üzere terör örgütü PKK'ya yakın isimlerin bölgeyle bağı kesilecek. Her bir ilçenin ihtiyaçları ayrı ayrı belirlenecek, teröristlerin buralara yeniden girişi önlenecek. Belediye hizmetlerinin etkin, vatandaş odaklı yürümesi için valilikler devrede olacak.

SİVİL DUYARLILIK
Bakan Cevdet Yılmaz, "Teröre hep beraber tepki göstermek durumundayız. Bazı ilçelerde bilinçli şekilde sivil halkın içine girdiler. En büyük zararı o bölgede yaşayanlara veriyorlar. Güvenlik güçlerimiz buna karşı sivillere en küçük bir zarar gelmesin diye bütün hassasiyetini gösterdi. Terörle mücadelenin fiziki, sosyal, ekonomik boyutları var. Sosyal konularda kısa ve uzun vadeli meseleler var. Sosyal destekler, geçici barınma destekleri sağlıyoruz. Huzur olmazsa özel yatırım gelmez. Şehirleşme, fiziki, yaşam ortamının iyileştirilmesi gerekiyoruz. Gençler ve kadınlara yönelik sosyal politikalar, yerel ekonominin canlandırılması konusunda çalışmalarımız var" diye konuştu.

'TERÖRİSTE TAZİYE EVİ KURMAK YÖRE KÜLTÜRÜNE SALDIRI'
Geçtiğimiz hafta bölgeyi ziyaret eden Bakan Cevdet Yılmaz halkla sohbet etti, çocuklara hediyeler dağıttı. Bakan Yılmaz ölen teröristler için taziye evi kurulmasını ise "Terör örgütünün bu yaptığı o yörenin kültürüne saldırı" diye değerlendirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teröre karşı insan odaklı güvenlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN