Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hâkim ve savcılarımız dünyadan bir tık ileride'

Giriş Tarihi: 24.3.2016
'Hâkim ve savcılarımız dünyadan bir tık ileride'

HSYK Başkanvekilliği'ne seçilen 2'nci Daire Başkanı Mehmet Yılmaz: Hâkim ve savcılarımız Avrupalı, Amerikalı meslektaşlarından aşağı durumda değil. Fedakârlıklarıyla çalışkanlıklarıyla bir tık ileride

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda (HSYK) yeni oluşumda görev dağılımı yapılırken Kurul'un üç dairesinin başkanının 1 yıl 4 ay süreyle başkanvekilliği görevini yürütmesi benimsenmişti. Şimdiye dek bu görevi yürüten HSYK 3. Daire Başkanı Metin Yandırmaz görevden ayrıldı ve yerine 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz seçildi.

'YARGI GÜVEN VERECEK'

2'nci Daire Başkanlığı'nı da sürdürecek olan Yılmaz yeni görevi nedeniyle kendisini ziyaret eden gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. Yılmaz, yargıya güvenin 2007'den sonra başlayan süreçle yıpratılmaya çalışıldığını, hatta "yurtdışından hâkim ithal edelim" diyenler bile çıktığını belirterek şöyle konuştu: "Türk yargıcı, Avrupa'daki, diğer ülkelerdeki meslektaşlarının fevkindedir. Avrupalı, Amerikalı, dünyadaki yargıçların bilgi, birikim olarak altında değildir. Türk hâkim ve savcıları bilgi olarak, hâkimlik edep ve tavrı olarak Avrupalı, Amerikalı ve diğer ülkelerdeki meslektaşlarının altında değildir. Söyleyebilirim ki fedakarlıklarıyla çalışkanlıklarıyla bir tık ileridedir."

'TÜRK YARGISI HUZUR VERECEK'

2007'den sonra Türk yargısının kötü bir dönem geçirdiğini belirten Yılmaz, "Türk yargısı artık hiçbir komplonun, hiçbir kumpasın içinde yer almayacak, tersine güven, huzur verecek" diye konuştu. Yargıya güvenin yeniden tesis edilmesi için çalıştıklarını belirten Yılmaz, bazı hâkim-savcıların son yıllarda kanunlardan ve hukuktan değil başka odaklardan emirler aldıklarını ancak bunlara karşı hukukla mücadele ettiklerini kaydetti. Yılmaz, yargı içindeki hukuk dışılıklarla anayasa ve kanunlara göre mücadele ettiklerini, hâkimlik teminatını azami seviyede kolladıklarını belirterek "Hukuka, anayasa ve kanunlara göre hareket eden hâkim-savcı bizim Kurul olarak başımızın tacı. 2007'de başlayan süreçten sonra kötü bir dönem yaşadık. Ama bu teşkilatın ayakta duran çok sağlam değerleri var. Amacımız Türk yargısında kayıp olan vatandaş inancını, güvenini ve saygınlığını yeniden getirmek. Türk yargısını yeniden saygın hale getiremezsek hep birlikte işimiz çok zor. Bu memleket hepimizin" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hâkim ve savcılarımız dünyadan bir tık ileride'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN