Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kozmik Oda'dan Köse ve Yılmazer çıktı

FETÖ'nün Bülent Arınç'a suikast bahanesiyle 'Kozmik Oda'ya girmesiyle ilgili soruşturmada tanıdık isimler çıktı: Muharrem Köse, Ali Fuat Yılmazer...

Giriş Tarihi: 24.3.2016
Kozmik Oda'dan Köse ve Yılmazer çıktı

Bülent Arınç'a "suikast" kumpasıyla 2009'da FETÖ tarafından başlatılan "Kozmik Oda" soruşturması 5 yıl sonunda takipsizlikle sonuçlanmıştı. Devletin gizli bilgilerinin bulunduğu Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı Seferberlik Tetkik Kurulu'ndaki aramalarda görev alan polis, asker, savcı ve hâkimlerle ilgili HSYK'nın raporu doğrultusunda soruşturmanın düğmesine basılmıştı. Raporda "askeri casusluk" ile suçlanan 63 kişilik listede şu isimler dikkat çekti:

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın imzasıyla 4 Mart'ta görevden alınan Genelkurmay Adli Müşaviri Albay Muharrem Köse. Sözde İzmir Askeri Casusluk Davası'nın ardından görevine son verilen Köse'nin görevden alınmasına yol açan asıl nedenin bu soruşturma olduğu öğrenildi. Köse Genelkurmay'a yönelik kumpas soruşturmalarında TSK'dan mahkemelere gönderilen belgelerle davaların uzaması ve tutukluluk kararlarına zemin hazırlamakla suçlanmıştı.

FETÖ, Hrant Dink cinayeti ve Selam Tevhid soruşturmaları kapsamında tutuklu bulunan dönemin İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer. Dosyada istihbari dinlemeleri yapan kişi olarak nitelendirilen Yılmazer ve emrindeki 10 kişinin isimleri sıralandı.

Sahte ihbar tutanağını düzenleyen polis Murat Y., devlet sırrı niteliğinde bilgi ve belgelerin bulunduğu hard diski yetkisi olmadığı halde alan Ünal T., fezlekeyi hazırlayan ve dinlemeleri yapan polisler de raporda yer aldı.

Suçlama ise şöyle: "FETÖ/PDY içinde yer alarak, diğer bahsi geçen ilgililerle birlikte, fikir ve eylem birliği içinde hareket ederek üzerinde ortak hâkimiyet kurdukları..."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kozmik Oda'dan Köse ve Yılmazer çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN