Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dumanlı’ya zorla getirme kararı

Giriş Tarihi: 26.3.2016
Dumanlı’ya zorla getirme kararı

Hürriyet ve Zaman’ın 6 Eylül’de attığı ‘400 vekil’ tweetinden dolayı açılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret davasına katılmayan Ekrem Dumanlı için mahkeme zorla getirme kararı çıkardı

Hürriyet'in internet sitesinde yayımlanan 400 vekil tweetinden dolayı hakkında dava açılan Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin duruşmada, internet haberlerinin hızlı bir şekilde peş peşe verilirken kontrol edilemediğini ve hakaret kastıyla hareket edilmediğini ileri sürdü. Duruşmaya gelmeyen eski Zaman Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'ya ise zorla getirilme kararı çıktı.

ERGİN: HAKARET KASTI YOKTU


Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, 6 Eylül 2015'te Hürriyet ve Zaman'ın internet sitelerindeki, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dağlıca açıklaması: '400 vekil alınsaydı bunlar olmazdı' haberleri için gazetelerin genel yayın yönetmenleri Sedat Ergin ve Ekrem Dumanlı hakkında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın söylemediği bir sözü çarpıtarak algı operasyonu yapıldığı gerekçesiyle cumhurbaşkanına hakaret suçundan dava açtı. Bakırköy 54'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmaya Sedat Ergin ve avukatları katıldı. Dumanlı ise duruşmaya katılmadı. Sedat Ergin savunmasında şunları ifade etti: "İnternet üzerinden yapılan haberler seri bir şekilde peş peşe yapıldığı için bunların kontrol edilmesi olanaksızdır. Haber başlığı çok kısa bir süre sonra yayından kaldırılmıştır. Burada herhangi bir hakaret kastıyla hareket edilmemiştir. Konuyla ilgili gazetemizin okur temsilcisi olan Faruk Bildirici inceleme yaptı ve atılan başlığın sorunlu olduğunu kabul etti. Bunun üzerine konuyla ilgili olarak açıklama metni yayımlandı. Böyle bir hatanın yapılmış olmasından dolayı üzüntü duymuş olduğumuzu da belirtmiştik. 41 yıllık meslek hayatım boyunca hakaret içerikli bir yayın politikası izlemedim. Bu konuyla ilgili ilk kez yargılanıyor olmak benim açımdan kabul edilebilir bir durum değil." Mahkeme, Ekrem Dumanlı hakkında ise zorla getirilme kararı çıkararak duruşmayı erteledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dumanlı’ya zorla getirme kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN