Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emrullah Uslu'ya İş Bankası yalanı davası

Giriş Tarihi: 29.3.2016
Emrullah Uslu'ya İş Bankası yalanı davası
Birçok FETÖ soruşturmasında şüpheli olan ve hakkında çok sayıda yakalama kararı bulunan Emrullah Uslu hakkında, İş Bankası'nın şikayeti üzerine söz konusu bankayla ilgili attığı tweetler delil kabul edilerek Bankacılık Kanunu'na muhalefet suçu kapsamında dava açıldı. Hazırlanan iddianameye göre, İş Bankası avukatları @emreuslu adresini kullanan ve gerçek isminin Emrullah Uslu olduğunu tespit ettikleri kişinin 20-21-23 Şubat 2015 tarihindeki paylaşımlarında İş Bankası'na el konulacağını iddia ettiğini belirttiler. Bu mesajlarla bankanın itibarının zedelendiği iddia eden banka avukatları söz konusu paylaşımlara ilişkin ekrana çıktılarını da savcılığa teslim ederek Emrullah Uslu hakkında Bankacılık Kanunu'na muhalefet suçu kapsamında işlem yapılmasını talep ettiler.

ABD'DE FİRARİ
Bu şikâyet üzerine başlatılan soruşturmada şikayete konu Twitter paylaşımlarının halen mevcut olduğu, Emrullah Uslu'nun Mernis adresinin ise Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunduğu belirlendi. Savcılık Uslu'nun Türkiye'de bulunmaması sebebiyle ifadesine başvuramadı. Uslu'nun 700 bin takipçisinin olduğunu belirleyen savcılık hakkında iddianame düzenlenmesine karar verdi.

ÜLKEYE DÖNERSE YARGILANACAK
İddianamede söz konusu paylaşımların Bankacılık Kanunu'nun 74. ve 158. maddelerinde düzenlenen 'itibarın zedelenmesi' suçunu oluşturduğu kaydedildi. Uslu Türkiye'ye dönerse bankacılık suçlarına bakan İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hâkim karşısına çıkacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emrullah Uslu'ya İş Bankası yalanı davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN