Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Herkes haddini, hududunu, sınırını bilecek"

Giriş Tarihi: 29.3.2016 13:11 Güncelleme Tarihi: 29.3.2016 13:13
Herkes haddini, hududunu, sınırını bilecek

, casusluktan yargılanan ve 'ün davasına katılan konsoloslara tepki göstererek "Konsolosların görev ve yetki alanı konsolosluk binalarının üzerine konulu olan mülkiyeti ve o toprak parçasıyla sınırlıdır" dedi.

"TÜRKİYE MÜSTEMLEKE DEĞİLDİR"

Bozdağ, AK Parti Grup Toplantısı için geldiği Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtladı. ve 'ün yargılandığı casusluk duruşmasına katılan bazı ülke diplomatlarına ilişkin bir soru üzerine Bozdağ, şöyle konuştu:

"Türkiye ve mahkemeler, hakimler bağımsızdır. Adli yargılamayı hukuka aykırı yöntemle teşebbüs etmekle, yargı görevini yapanları hukuka aykırı olarak etkilemeye teşebbüs etmek de bizim mevzuatımıza göre suçtur. Bu suçu işleyenlerin yabancı veya Türk olması arasında herhangi bir fark yoktur.

''HERKES HADDİNİ HUDUDUNU SINIRINI BİLECEK''

Konsolosların görev ve yetki alanı konsolosluk binalarının üzerine konulu olan mülkiyeti ve o toprak parçasıyla sınırlıdır. Onun dışında bir alanda yetki ve görevi yoktur. Herkes yetkisinin, görevinin sınırını bilecek ona göre vazifesini yapacak. Bu bireysel bir hareket değil toplu bir hareket. Hem de casusluk iddiasıyla yapılan yargılamada birden fazla ülkenin başkonsolosunun böyle bir desteğe gitmesi de çok manidar olan bir durumdur. Bunu Türkiye olarak kabul etmemiz mümkün değil. Türkiye müstemleke değildir, herkes haddini, hududunu, sınırını bilecektir."

Bakan Bozdağ, söz konusu konsoloslarla ilgili Dışişleri Bakanlığının uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli uyarıları yaptığını zannettiğini belirterek, "Umarım bundan sonra böyle bir şeyde bulunmazlar, bulundukları takdirde Türkiye'nin tavrı farklı olur. Gereken uyarı yapıldı." dedi.

TERÖR VE TERÖRİST KAVRAMLARININ YENİDEN TANIMLANMASI

Terör ve teröristin tanımının yeniden yapılmasıyla ilgili bir çalışma olup olmadığının sorulması üzerine Bozdağ, Türk Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu ile ilgili bakanlıkta yürüyen bir çalışma olduğunu anımsatarak, ceza yargılamasında alternatif çözüm yolları ve yargılama süreçlerini kapsayan çalışmaların belli bir noktaya ulaştığını, bu çalışmaların önümüzdeki ay gündeme geleceğini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Herkes haddini, hududunu, sınırını bilecek"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN