Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Milletvekilleri suç işledi konsoloslar baskı yaptı'

Adalet Bakanı Bozdağ, Can Dündar'ın yargılandığı davada mahkemeyi engellemeye çalışan CHP ve HDP'li vekillerin suç işlediğini, konsolosların da baskı yaptığını belirterek "Türkiye müstemleke değildir" dedi

Giriş Tarihi: 29.3.2016
'Milletvekilleri suç işledi konsoloslar baskı yaptı'
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılandığı MİT TIR'ları davasındaki gelişmelere ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Anayasaya göre, hiçbir organ, makam, merci veya kişinin, mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremeyeceğini, tavsiye ve telkinde bulunamayacağını vurgulayan Bozdağ, yine anayasaya göre, derdest dava hakkında TBMM'de yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamayacağını, görüşme yapılamayacağını, beyanda bulunulamayacağını ifade etti. Sanığın lehine, aleyhine karar vermesi, işlem tesisi, beyanda bulunması için yargı görevi yapanı hukuka aykırı etkilemeye teşebbüsün suç olduğunu belirten Bozdağ, şu mesajları paylaştı: "Yargı görevi yapanın görevini yapmasını engellemek amacıyla, cebir veya tehdit kullanmak da suçtur. CHP/HDP'li bazı vekillerin, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin görevine müdahalesi, yargılamayı/yargı görevi yapanı etkileme, yargı görevini engelleme suçudur. Anayasa ve kanunlara aykırı olarak mahkemeyi ve yargı görevi yapanları baskı altına almaya yönelik bu tutum, asla ve asla kabul edilmez."

KİMSE BASKI YAPAMAZ

Hakimlerin Meclis'in çalışmalarını engelleyemeyeceği gibi milletvekillerinin de yargılamayı ve yargı görevini yapanların görevlerini engelleyemeyeceğini belirten Bozdağ, davayı engelleyemeye çalışan milletvekilleri ve konsoloslar için şunları kaydetti: "Yargı kararları, elbette eleştirilebilir ama mahkemelere ve yargı görevi yapanlara CHP'li/HDP'li vekiller dahil kimse baskı yapamaz. Bazı ülkelerin konsoloslarının yetkilerini/hadlerini aşması ve birlikte hareketle Türk yargısını etkilemeye çalışmaları da kabul edilemez. Türkiye, bir müstemleke değildir; bağımsız, güçlü ve de kudretli bir devlettir. Türk yargısı da Türk hakimleri de bağımsızdır. Türkiye'nin mahkemeleri de hakimleri de bağımsızdır. Kararlarını, baskıya göre değil anayasa, kanun, hukuka bağlı vicdani kanaatleriyle verir. Mahkeme kararları, eleştirilebilir. Ama bu eleştiri, karar verildikten sonra yapılır. Karar sonrası eleştiri, haktır, yargıya baskı değildir."

DIŞİŞLERİ'NDEN KONSOLOS RAHATSIZLIĞI UYARISI

Dışişleri Bakanlığı'nın, Can Dündar ve Erdem Gül hakkında İstanbul'da yürütülen davanın duruşmasını izlemeye giden diplomatik temsilcilik mensuplarının sosyal medyadaki paylaşımlardan duyulan rahatsızlığı ilgili ülke temsilciliklerine ilettiği belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün Dündar ve Gül'ün duruşmasına değinerek, "İstanbul'daki konsoloslar mahkemeye geliyor. Siz kimsiniz ya, sizin ne işiniz var orada? Yani diplomasinin de bir edebi var, adabı var. Burası senin ülken değil, Türkiye. Sen konsolosluk binası veya konsolosluk sınırları içinde hareket edebilirsin, diğerleri izne tabidir. Bunlar kalkıp bu ülkenin içerisinde b--ir gövde gösterisini yapabilecek kadar haddi tecavüz edebiliyorlar" demişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Milletvekilleri suç işledi konsoloslar baskı yaptı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN