Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yeni bir anayasa boynumuzun borcu'

Giriş Tarihi: 29.3.2016
'Yeni bir anayasa boynumuzun borcu'
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Meclis'te bir uzlaşı çıkmaması halinde parti içinde olgunlaştıracakları yeni anayasa taslağını nisan sonuna kadar TBMM'ye sunacaklarını bildirdi. Bakanlar Kurulu'nun ardından basın toplantısı düzenleyen Kurtulmuş, şunları söyledi:

MİLLETE GİDERİZ: Yeni anayasa sadece AK Parti'nin boynunun borcu değildir, bütün partilerin en önemli siyasi sorumluluğudur. Bu mesele, ilanihaye beklenecek bir mesele değildir. Aylar öncesinden söylüyorduk, şimdi uygulamaya koyacağız. Parti içinde tartıştığımız, önümüzdeki dönemde de muhtemelen nisan sonuna kadar olgunlaştıracağımız anayasa taslağımızı Meclis'e sunar ve bu taslağın Meclis'ten geçmesi için yani 367'yi bulması için gerekli çalışmayı yaparız. Bulamazsak, 330'u bulup millete gitmesi için gerekli çalışmayı yaparız.

BAŞKANLIK SİSTEMİ: Başkanlık sisteminin tipi, nasıl bir başkanlık sisteminin olacağı, bu kontrol mekanizmalarının nasıl oluşturulacağı tabii ki parti içinde tartışılacak. İlgili komisyondaki arkadaşlarımız çalışıyorlar. Sonuç itibariyle parti en sonunda net bir formu ortaya çıkaracak. Anayasa teklifini ortaya çıkaracak ve ondan sonra parlamentoda gerekli çalışmaları yapacağız.

TERÖR YARALARI SARILIYOR: Sur'da 3 bin, Cizre'de bin 200 kişi istihdam edilecek. Ayrıca telafi eğitimleri kapsamında 7 bin öğrencimiz eğitimlerini başka il ve ilçelerde sürdürüyor. Operasyonlar dolayısıyla kapalı olan Şırnak Havalimanı açılmıştır. Şırnak-İstanbul seferleri başlamıştır, Ankara seferleri de 4 Nisan'da başlayacaktır.

LAHOR SALDIRISI KINANDI: Pakistan'ın acısını paylaşıyoruz. Bu saldırı hiçbir mazeretle örtülemez. Bu haysiyetsiz, şerefsiz, namussuz saldırıyı bütün benliğimizle kınıyoruz.

RUSYA İLE İLİŞKİLER: (Rus askeri heyetinin Türkiye ziyareti) Ne Rusya ne de Türkiye birbirini gözden çıkarmaz. Sınırlarımızda rutin Rus uçuşları rotadaki anlaşmazlık bakımından daha önce yapılamamıştı. Askeri heyetin Türkiye'ye gelecek olması ilişkilerin normalleşmesi açısından önemli.

ABD SAYGI GÖSTERECEKTİR: Terör örgütü PYD'nin Münbiç'in batısına yerleştirilmesiyle ilgili tavrımız çok nettir. PYD'nin Fırat'ın batısına yerleşmesi milli menfaatlerimiz bakımından sakıncalı. ABD'nin Türkiye ile dostluk ilişkilerini uzun yıllardır sürdüren bir devlet olarak hassasiyetimize saygı göstereceğini umuyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yeni bir anayasa boynumuzun borcu'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN